E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Na uhrovské kraje

[56]

Tam, tam ma neste, myšlienky moje, kde sladké sú citu nápoje, kde na žuloviskách zlatý vták sedáva, kde s fantáziou myšlienka poihráva. Tam, tam ma neste, kde v oblek meňavý[57] prorok sa národný obliekajúc baví. Tam, tam ma neste, kde v posvätné háje duša zaletujúc sladké tvorí raje. Kde pod zlomenou lipou zvest sa odchoval, ktorý zmŕtvychvstanie rodákom zvestoval. Lež tie kraje smutné zo smútku nevstali, tie chýry nad nimi jak vietor zaviali. Oj, vrchy zlaté, svedkovia mladosti, čože smútite, posvätní, v žalosti? Čo, Rokoša[58] deti, Kňaží stôl[59] posvätný a kameň veľký jak junáci statní, strely neberiete, ľuďom nedurkáte[60] a hlasom hrozným, že je čas, nevoláte? Kde človek mlčí, tam nech kričia skaly a človek a ľudia na zadku ostali. Nedajte nehodným šliapať si temena a ľudia vaši nehodní Božieho plemena. Ľud môj, na tebe ver’ veľká leží vina, bo si urazil Boha, Ducha aj Syna, a zákon Boží nik ešte neprevrátil, kto by za to šťastie všetko nebol stratil. Ľud môj, ty si hriešny, lež schopný pokánia a tebe hriešnemu bude zmilovania. Prišli na ten svet veľkí falošní proroci, ľudu nie k dobrému, ale zlému vodci, ľudí tých mámili a k sebe lákali, telo im chovali, duši nič nedali! Nechaj tých, odvráť sa k pokániu! A dôjdeš k Božiemu zmilovaniu! (r. 1846)[56] Básňe, s. 42 — 44.

[57] meňavý — hrajúci farbou

[58] Rokoš — vrch (1010 m n. m.) v blízkosti Uhrovca v južnej časti Strážovských vrchov

[59] Kňaží stôl — vrch vysoký 637 m, ležiaci v básnikovom rodnom kraji

[60] durkať — búchať, trieskať
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.