E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Čo duch?

[122]

Hodina odbila, duch sa z tela tratí, on sa tratí sťa mhly,[123] viac sa nenavráti. Zem k zemi padne, pomaly zapadá, tvrdá, neúprosná žitia je rada. Kde duch sa podeje, kde prebýva, kde žije a kde sa mu sníva. Či má žitia večný deň, či len lásky krásny sen? Duch v neúhľadnú[124] ďalekosť zaletuje, boľasť, hnev, nádeju v priepasť zahadzuje. Bytnosť,[125] viera, skutočnosť mu ostane, spomienka sladkých dní pred neho stane. V nich žije, mhla nad mhlami stáva, hodinku spomienkam necháva, bár má pravdy večný deň, má aj lásky krásny sen.[122] Básňe, s. 105.

[123] mhla — hmla

[124] neúhľadná — nedohľadná, nezhliadnuteľná

[125] bytnosť — tu podstata, má však aj význam jestvovanie, existencia
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.