E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Budúcnosť

[92]

A či sa to slnko schýli ku západu, chodže, duša ľudská, k Bohu o poradu. Marothy Danko

[93]

My sme na počiatku, v nás živly bojujú svetov dvoch odporných, my ich prevárame, zlé ničíme, dobré v národ presádzame, a tým sa cnosti rodu nespotvorujú. My si básnime vystavajúc budúcnosť, čo sa jak slniečko na nebi ligoce, čo jak ohník večer v horách sa mihoce, a predsa, že istá, naša svedčí vrúcnosť. Lež jak sa objaví — ducha to tušenie: že bude tak, jak slnce keď ráno vstáva, keď tisíc hlasov mu slávu vyvoláva, také je už sveta nášho vychodenie. A ako keď slnce v centrum sa oslávi, ako keď sa milióny hláv poklonia a ako mu tisíce zvonov zazvonia, tak sa svet slovanský aj svetu objaví. A ako tisíce prosbu vysielajú k nebu, „dobrú noc“ aby im ono dalo, mátohy, vlkolakov[94] by odohnalo, tak Slovania prosby za noc dobrú dajú. Lež v noci mesiačik svieti s hviezdičkami, k myšlienke velikej podporu dáva — a pod jeho panstvom zem velebnosť máva, ktorej niet, keď slnko svietieva nad nami. Tak aj noc Slovanov nebude večná noc, v nej k väčšiemu vstaniu budú len prípravy — a nestratia nič z veľkej svojej slávy, len silnejšia, väčšia ich sa vyrojí moc. Po noci zas slnko na nebi si stane a vstávaniu jeho svety sa poklonia, tisíce mu zvonov na život zazvonia, génii[95] zložia na oltár svoje dane. Tak tri ráz svet ten mizne a zase vstáva, vždy sa krajší stanúc svetu objaví, len potom ho ruka anjela zastaví, večne sa ligoce, večná jeho sláva. (r. 1846)[92] Básňe, s. 71 — 74. Báseň uverejnil Pavol Vongrej v knihe Keby si počul všetky tie víchrice, Bratislava : Tatran 1966, s. 182 — 183.

[93] Marothy Danko — Marothy Daniel (1825 — 1878), štúrovský básnik, evanjelický kňaz

[94] vlkolak — človek meniaci sa na vlka

[95] génii — géniovia
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.