E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

V jednej priepasti

[81]

V priepasti bezdnej, v nejž’ všetko, čo je, zhasína, kde pekla záduch najbližší ľudí pridusuje, v ktorej sa len šiarkan[82] s hadmi, s jaštermi vyvína, v tej doline diabol čierny ľuďom skazu kuje. Ako tie ohromné skaly je veľkej postavy, tvár jeho ako mora búrenie sa objaví, myšlienky tajomné, skazy plné obkľúčili čelo, v ktorom sa jedu oblaky usadili. Z očú mu malých zraky[83] jedovato blýskajú, tam je zhrozenie, kdekoľvek oni prebíjajú. Tak stojí a prstom veľkým v oblak ukazuje, divno sa zarechce, že to všetko prenikuje. Daromné ver’, anjelici, vaše je trápenie! Nebude, nebude svet slávsky mať vykúpenie, zakiaľ ja žijem a na tróne jeho stojím, zatiaľ všetko bude podriadeným sluhom mojím. Ja som to — pán, podo mnou sa svet trasie a bojí, bo zlé moje najtrpším nápojom ho napojí. Nač’ svetu lepšie? Vo vlastnej nech sa krvi váľa, nechže za to trpí, že zlota dosiaľ stála. Na svete veľkí, mocní proroci povstali, tí pod mojím meča uderením popadali. Ešte čas neni — čo aký prorok teraz vstane, moja si postava nad telom jeho zastane. Dovravel a ako mhla,[84] keď sa z vrchov odberá, uletí duch a letom svety široké merá. (r. 1846)[81] Básňe, s. 59 — 60. V obsahu rukopisu text nie je uvedený.

[82] šiarkan — šarkan, drak, rozprávková postava s viacerými hlavami telom jaštera, stelesňujúca brachiálnu silu

[83] zrak — tu pohľad

[84] mhla — hmla
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.