E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Pieseň bez mena

[20]

Holubička cez hájiček letela, po hájičku smutne hrkútala, aké meno má jej pieseň, nevedela. Aké meno — za tým nariekala. Neplač, neplač, holubička sivá, veď ti duch tvoj meno sám vytvorí, buď len cieľu verná a ohnivá — k hlasu tvojmu srdce sa otvorí. Čo nám je po mene dákeho, keď len ducha máme národného, ducha pre obeť hotového — za národ mrúceho, zaň živého. Leteli tri húsky popod oblakami, leteli nad vodou, vrchom a horami. Leteli vysoko, že ich nevideli, keď na zburácané zámky si zleteli. Nad zámkom zostali, pieseň načúvali, ktorou zrúcaninmi žiale previevali. Rozvaliny ležia, vietor v nich zavieva. Anička peknunká pieseň si zaspieva: „Čiže som úbohá, keď nemám mamičky, nemám otca, brata, ani tej sestričky. Všetko uletelo, viac sa nenavráti, ach, ako sa ľahko mladosť ľudská tratí! Kde mi je mamička v zemi zakopaná? Či som na tom svete smutná, ubiednená! Pesnička mi hasne jak hviezda nebeská, čiže dobre ľuďom, nevedia, čo láska! Vodička tichunká, zober vlnky svoje, zober v jeden potok, vezmi telo moje.“ Ružičku trhala a slzy ronila, pekne sa modlila, do vody hodila. Hviezda sa na nebi s mesiacom ligoce a vo vode čistej dievčina šplechoce. Vodička uteká, dievčinu odnáša, už si ty, pesnička, nie viac pieseň naša. Vodička sa dvíha, dievčinu necháva, už sa ti, pesnička, nocľahu dostáva. Nemala si domček, kde bys’ hlavu skloniť, nemala si zvonček, s kým na pokoj zvoniť. Dievčina umrela — nemáš zas ničoho, ale si ty poklad národa veľkého. Nespieva ťa zlotár,[21] bo Slovan načúva, keď cez tóny tvoje vetríček podúva. (r. 1846)[20] Básňe, s. 17 — 19. Báseň uverejnil Pavol Vongrej v knihe Keby si počul všetky tie víchrice, Bratislava: Tatran 1966, s. 175 — 176.

[21] zlotár — zlý človek
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.