E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Básnik

[53]

Básnik musí so životom národným oboznámený a do najhlbších tajností národa zarytý byť.

P. Hostinský

Keď sa národ zbudí a keď sa zdvihuje, prvý sa spevec objaví, ten len vždy dumá a vždy zaspevuje, ten mu pamiatku vystaví. Toho si duch lieta tam v nekonečnosti, kde byt[54] je mieru[55] večného, ten sa len vo forme baví tu v zemskosti, panujúc v podobe jeho. Ten zvest je spriaznený národu svojemu, zná jeho veľké tajnosti, bo on jak kráľ ducha rozkazuje jemu, jeho je v biede, v radosti. On keď si na skale sedí zadumený, svety pozemské panuje, nad osudmi jejich on je postavený, on ich riadi a spravuje. Väčší nad kráľa, bo duchom rozkazuje, ich hlbokosťou pohýna — a keď zlých zničí, dobrých pohybuje, jak prorok on sa spomína. Väčší nad kráľa trón v duchu vystaví, odtiaľ sa po svete šíri, na tróne citu panovanie slávy, o ňom všade idú chýry. Jak hviezda vychádza, básnik tak začína, spieva, nad rodom dumáva; a jak hviezda hasne, pomaly zhasína, tak básnik veľký skonáva. (r. 1846)[53] Básňe, s. 40 — 42.

Báseň uverejnil Pavol Vongrej v knihe Keby si počul všetky tie víchrice, Bratislava: Tatran 1966, s. 179.

[54] byt — príbytok

[55] mier — tu pokoj
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.