E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Na Tatrách

Duchovia dobrí[75]

1. DUCH: Na vznešených Tatrách vítam vás,večné bytnosti,[76] od vekov ku vekom strážcovia ľudskej činnosti. Vás, ktorým vložený je lós[77] národa celého, vítam na svätosvätom temene vrchov jeho. Hľa, tu ľuďom dobre, čím lepšie má byť duchovi? Vo vetre divom väčšiemu, svätému tvorovi. Vitajte nám, bratia, čo s nami dobré hľadáte, čo k cieľu nášmu vôľu, vytrvanlivosť máte. 2. DUCH: Oj, bytnosti veľké, dobré hynie, zlé skvitáva, ani nábožnosť v ľude pôsobenie nemáva. Človek nevie, že človek, lež stane sa zviera, slabý sa stvorí, v hriechu vytrvalý zomiera. Svet viac nie je svetom, lež mesto zablúdenia, kde bytnosti veľkej strojí večné zahubenia. 1. DUCH: Viem, čo ľuďom chýba, vodca, čo by ich vodieval, čo by za oných myslieval, myslené robieval, by za nich trpel, za ich hriechy sa obetoval, čo by z večnej smrti život jejich vycitoval.[78] 3. DUCH: Svetu treba znak — nech mu muž veľký znakom bude, čo mu novú cestu, novú koľaj z myšlienky vyhuďe.[79] Lež príchod mužov slávnych veštiť má hviezd zjavenie a nechže mu hviezda ocasná bude veštenie. 4. DUCH: Tam nad Váhom strmí[80] zámok v nebeské výšiny a v tom zámku žije chlapec najväčší krajiny. Oko mu už teraz ohnivo sype bleskami, keď sa mu stretne s nebeskými hviezdičkami, že silný duch jeho, aj v chlapca už vykvituje, keď sa už teraz k letu velikému hotuje. 1. DUCH: Nože, bratia, kamaráti, na zámok zletujme, ku boju sa s osudom veľkému hotujme. Bo čo my chceme, by sa na zemi stávalo, to on nechce, prst svoj dvíha, by to skazu vzalo. V chlapca ducha vlejme, k boju buďme pripravení, bo čas je, by svet zlý, bludný bol ponapravený.[75] Básňe, s. 56 — 58. V obsahu rukopisu text nie je uvedený.

[76] bytnosť — tu bytosť, existencia

[77] lós — osud

[78] vycitoval — vyvolal

[79] vyhuďe — vyhudie

[80] strmí — čnie sa
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.