E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Znelky

[67]

I

Nebo slova, kteraž si mi dal, dal sem jím, a oni je přijali, a poznali pravě, že sem od tebe vyšel, a uvěřili, že si ty mne poslal.

Evang. Jana 17, 8

Tak Boh svet tento zemský miloval, že poslal syna velikého a pravdu večnú cez ústa jeho svetu stvorenému zvestoval. A keď ľud spasenie zdvihúval a zvolenec[68] milovaného, za pravdu ukrižovaného v plnom zápale načúval, ťažký boj so svetom duch bojuje, lež pravda sa večná objaví; a pravdu hlása, Kristus ju zvestuje. Na pamäť ľuďom, ktorým umiera,[69] pomníky milosti postaví — v Zelený štvrtok reči zaviera.

II

Víte, že po dvou dnech veliká noc bude, a Syn člověka zrazen bude, aby byl ukrižován.

Evang. Matouše 26, 2

V zádušnom tichu svet bol zložený, keď viny na Krista skladali, keď čistého ukrižovali, by bol zákon Boží naplnený. Najväčší, čo kedy bol zrodený, jehož ústa pravdu hlásali, slovom mocným hor’ sa dvíhali, na kríž už dávno bol pripravený. Tak to veštcu stáva sa veľkému, ľud slová jeho pilno načúva a „ukrižuj“ kričí lapenému. Po mukách veľkých väčšia je viera — Pán pravdu smrťou potvrdzúva, v Veliký piatok za ňu umiera. (r. 1846)[67] Básňe, s. 51 — 53.

[68] zvolenec — vyvolenec

[69] v Veliký piatok za ňu umiera — v rukopise len „Veliký piatok za ňu umiera“, išlo však o zrejmú chybu
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.