E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Zašumel si vetrík

[36]

Zahučali hory, zahučali lesy, kdeže sa podeli lásky mojej časy.

[37]

Zašumel si vetrík po tichej borine,[38] zahučal si potok po dlhej doline, na okrúhlom nebi slnko vychádzalo, v záhradke pri ruži dievča zaspievalo. Dievča zaspievalo, jak si anjel spieva, tak jej pieseň hučí, tak sa jej ozieva. Zaspievalo pieseň, pieseň šuhajovi, čo ju učil lásku k sebe a rodovi.[39] Zahučali vetry, zlámali borinu, zodvihol sa potok, povozil dolinu, zahrmel si oblak, udrelo do stromu, za kým že hučanie, zvonenie že komu? Ako keď ružička vyschne na koreni, tak Anička vyschla, dievčiny viac neni! „Neni“ — takto smutný skaly ohlas dali zamĺkli na veky, viac sa neozvali. Z šuhajovej duše krásna hviezda spadla, krásna hviezda spadla, láska mu uvädla. S krásnou dievčinou lásku zakopali a jeho na svete smutného nechali. K dievčaťu mu lásku veru zakopali, lenže im nádeje šuhaja zleteli, vyleteli hore, kde si orol sadá, kde myšlienky nové k vyleteniu hľadá — ta si hor’ zasadli, dolu sa vrátili a šuhaja láskou k rodu naplnili. Láska zemská padla, v smrti ver zhynula a láska nebeská to miesto nabula![40] (r. 1846)[36] Básňe, s. 28 — 30. Názov podľa incipitu.

[37] Zahučali hory… — citát z ľudovej piesne

[38] borina — borovicový les

[39] rodovi — rodu

[40] nabula — nadobudla, ponechané kvôli rýmu
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.