E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

Moja túžba

[19]

Vyleteli orly, k slnku poletujú, slnka už ostatné blesky sa stracujú. Orly si len letia a keď ho dostihli, v náruč sa svetlu večnému uvrhli. Ta by aj ja letel, ta ma duch môj ťahá, telo tu ostáva, myšlienka tam siaha. Keď by ja mal kriela jak orol tatranský, tu by ja preletel ten svet náš slovanský. Keď slnko zapadá, krajina by ležala, k tichému spánku ticho by sa brala. Príroda spí — a duch? Či ten zaspáva, či je ticho, či sa ľuďom zjavuváva? Spáčov tých zobudí pravica trasením. Vstaňte, ozvala by sa krajina volaním. Keď by ich zobudil, keď by sa dvíhali, už by moje kriela za slnkom lietali. Už slnko zapadá, po mori sa húpa, žiare si ochladiť, v studenom sa kúpa; svetlo sa rozlialo po mora hladine, od kraja do kraja po tej pustatine. Ta sa ja vrhnem, tam sa my poznáme, tam si na priateľstvo ručičky podáme. Keď by sa nevrhol, slnko ďalej beží, ono inde svieti, more pusté leží. Odtiaľ bych zaletel pod nebo vysoké, pod nebo tajomné, okrúhle, široké. S nebom si priateľstvo večné založíme, tam duchovia naši, bár sa mi stratíme! Z neba by sa pustil na zem maľovanú, tu by ja vyhľadal prírodu neznanú. V prírode objal priateľa strateného, priateľa večného, druha príbuzného. Po poznaní sveta k Bohu by zaletel, život by ja svätý Bohovi zasvätel. Pred Tvorcom by sklonil pokorne koleno, tam by ho ja prosil za slávske plemeno. K nemu by sa modlil, na zem sa zas spustil, tu by ja Slovanom, Slovákom mojim žil. (r. 1846)[19] Básňe, s. 15 — 17.
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.