E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Básne

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Nina Dvorská, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 55 čitateľov

K rodinným vrchom

[22]

Nič nie je milšieho, ako keď sa duch do tých zaberie krajov, kde sa ako malý už hrával, ktoré ako za kolísku myšlienok považuje, kde a skrze ktoré bol k životu a k povedomiu seba samého privedený. Keď vravím, sa k nim od nich vzdialený zaberie, keď považuje, akých oni vídali mužov, ako oni ešte zahrúžení v hmlách ležia, ako by sa hnevali, že sú v zabudnutí, tu on musí básniť a básni.

K. A. M. o povesti Zámok súľovský

[23]

Svedkovia vy starí môjho narodenia! Čože vy smútite, na aké spomnenia? Veď sa z vašich kopcov oblak nesťahuje, hrom za hromom letí, blesk s bleskom križuje. Čože tak sparno — čo tak pridusuje? To nie dobrého — smútok to zvestuje! Čože vy smútite? Bydlo Slávov dávne, vy muža Božieho bytovisko[24] slávne! Vy ste ho videli, v lone svém chovali, vy v ideály svetov, vy ste ho vznášali! Vo vašich sa hájoch s duchami dovrával, tam vznešenosť Božiu rodu spytovával.[25] Z prsov jeho vrúcich tisol sa mocný hlas, ktorému tie skaly mocný dali ohlas. Vo vás on býval — vy ste v srdci jeho, stojíte večne v duchu muža Božieho. Vy ste mu pomník, vám stĺpy vystaví, vás večné tajnosti svetu keď vyjaví. On je váš, to veští aj hromov durkania,[26] a on vám zaspieva pieseň zmŕtvychvstania. A vy len smútite? Keď vás to nekojí, čože váš smútok na svete zahojí? Čiže ľútate časov slávnych doby, burácate nad predkov slávnymi hroby? Burácate nad mohylou, v ktorej hnijú dávne rodu pamiatky — a neodhnijú rozkazmi[27] Pána v slávnom zmŕtvychvstaní, zato blesk hádžete v tuhom vetrov vaní? Keď pod duby staré kňažia chodievali, keď na temene hory piesne zaspievali, keď doly všetky ohlasy dávali a vy hlavy vaše k zemi skloňovali, keď kňažia dohrali, skaly ohlas dali a vetry tichučko pieseň dohučali. Keď štyri udreli, kňažia sa schodili, ľud kľačal nábožný, k Bohu sa modlili. Keď kraje tie kvitli, aj celá dolina, keď to všetko žilo ak jedna rodina, ak by sám Syn Boží na to sa bol díval, keď tak pokoj tichý medzi ľudom býval. Či tie časy by ste radi času z úst vyrvali? Či by ste ich radi na zemi zas mávali? Nemrašti sa, Rokoš,[28] to nie sveta beh, krátky, krátky, bár aj dlhý je sveta vek. Tiché boli časy, búrky prehrmeli, mnoho ste už, mnoho veľkého videli. Všetko to nič, dožijete sa väčšieho činu, nad všetky činy veľké slávnejšieho. Rozpŕchli sa mraky veľké, väčšie letia, víťazstvo už svoje s radosťami svätia, ale zletí orol, mocnými krielami poletí cez mraky slávskymi svetami. Nebude to ticho — život sa zdvihuje, život sa počal — a boj sa hotuje! (r. 1846)[22] Básňe, s. 20 — 22.

[23] Súľovský zámok — jeden z najneprístupnejších hradov na Považí, postavený pravdepodobne začiatkom 15. storočia, v 19. storočí už chátrajúci

[24] bytovisko — sídlo

[25] spytovávať — skúmavať

[26] durkanie — udieranie, trieskanie

[27] rozkazmi — v rukopise je nárečový tvar inštrumentálu plurálu „rozkazi“

[28] Rokoš — vrch (1010 m n. m.) v blízkosti Uhrovca v južnej časti Strážovských vrchov
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.