E-mail (povinné):

Alexander Sergejevič Puškin:
Z poézie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Martina Pinková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

Kinžal

Boh lemnoský ťa skoval, dáš sa do rúk Nemezis, čo v pomste konca nemá, ty kinžal kárania, voľnosti tajná stráž, ty sudca posledný urážky, potupenia. Kde mlčí Boha hrom, kde zákona reč drieme, ty plníš nádej, vieš krv s kliatbou pomiešať, pri trónoch skrývaš utajene sa pod sviatočným bleskom šiat. Jak pekelný si lúč, blesk hroma jagavý, zasvieti pred zrakom zlodejským ostrie nemé, on hľadí vôkol ustrašene uprostred zábavy. Tvoj úder istý je a všade najde ho, na suchu, v kostole, na mori, pod šiatrami i za tajnými za zámkami i v jeho dome spiaceho. Pod nohou Caesara už hučí Rubikon, Rím padá vládnúci, ľud pľuje na zákon, lež Brutus vstal, čo voľnosť ľúbil… A Caesar mŕtvy je a padnúc stíska on Pompeja mramor hrdý, — tys’ ho zhubil! Potomstvo buričov chce zlostne zavrieskať. Krvavý, mračný, pohŕdavý slobody nad trupom bez hlavy vyrástol zohavený kat.[2] Zlovestný apoštol, ty podsvetiu bez stydu si prstom ukázal len, kto má zahynúť, lež prišiel a dal vyšší súd teba a devu Eumenidu…[3] Ó, mladý poctivec, ty sudbou volený, ó, Sand,[4] ty mrieš na popravišti, no svätej ctnosti hlas ten zostal čistý, hoc váľal si sa po zemi. A v Germánii si sa večnou tôňou stal, vyhrážajúc sa zlostnej sile, vše na víťaznej na mohyle sa kinžal bez podpisu zablyšťal. 1821[2] Marat.

[3] Charlotte Cordé, ktorá zabila Marata.

[4] Carl Sand, ktorý zabil r. 1819 Augusta Kotzebue, spisovateľa, upodozrievaného z vyzvedačstva v Nemecku.
Alexander Sergejevič Puškin

— ruský romantický básnik a prozaik Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.