E-mail (povinné):

Ladislav Nádaši-Jégé:
Články

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Anna Cisariková, Martin Ivanecký, Peter Kašper, Ivana Bezecná, Silvia Harcsová, Katarína Janechová, Jana Leščáková, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Miroslava Oravcová, Eva Kolarčíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 83 čitateľov

Frázy

[60] [61]

„Slováci sú Praslaviani, Slovensko je kolíska Slovanov, je mostom medzi východnými a západnými Slovanmi, Česi nie sú čistí Slovania, sú ponemčení.“ Takéto tvrdenia kolujú po Slovensku ako nezvratné pravdy.

Kedysi učení antropológovia a etnografovia robievali celkom iste rozdiely medzi Slovanmi, Germánmi, Keltmi a inými Indogermánmi už na základe útvaru ich tela, najmä lebky. Hovorili, že Slovania sú brachy — alebo mezokefalovia, že majú vyčnievajúce lícne kosti, že sú postavy strednej, silnej, že sú plecnatí. Dnes toto triedenie patrí medzi staré železo. Dnes každý vie, že podľa telesnej sústavy nikto nemôže rozoznať najírečitejšieho Praslaviana spod Tatier od najírečitejšieho Švába alebo Fríza.

Zostanú teda rozdiely duševné, rozdiely povahy.

Slovania sú zádumčiví, citliví, priateľskí, pohostinní, idealisti, fantasti, fatalisti, mystici, udatní, slobodymilovní, altruisti, priami, nevypočítaví atď. atď. Takí by mali byť Rusi, Srbi, Bulhari (hoci naskrze nie sú čistí Slovania), Poliaci (?) a polovičate takými by sme boli i my Slováci, lebo my sme etnografickým a geografickým mostom. Česi už vonkoncom nie sú Slovanmi podľa označenej charakteristiky. Myslím, že každý statočný Slovák uzná, že áno, to by boli tie črty, ktoré na Slovanov — a polovičato — i na Slovákov pasujú. Na základe týchto čŕt je ľahko rozoznať Slovana od Germána. Germán a pogermánčený Čech je doprosta protivou Slovana, alebo aspoň chýbajú mu označené vypočítané znaky. Veď je to také obyčajné? Nuž najobyčajnejšie je hodiť i tieto známky medzi staré železo, lebo keď lebku, plecia a výšku tela môžem odmerať cirklom a metrom, a i tak sú všetky tie miery nič nie hodné, tak sú ešte menej hodné črty povahy, ktoré neodmerám nijakým nóniusom.

Isté je, že národy majú akúsi povahu. Ale i to je isté, že ona od všetkých okolností závisí viac ako od ich kmeňového pôvodu! Závisí od zeme, v ktorej žijú, od podnebia, od pokrmu, od spôsobu života, od politických pomerov, od výchovy, od viery a bohvie ešte od čoho všetkého. V malom, neurčiteľnom pomere závisí možno aj od ich kmeňového pôvodu, čo však nemožno určiť. Rusi sú Slovania. Sú zádumčiví, mystici, fatalisti. Čech už vôbec nie je Slovan, lebo je racionalista. Každý nepredpojatý človek musí uznať, že rozdiel medzi Čechom a Rusom nezávisí od ich stupňa slovanskosti, ale od ich stupňa kultúry. Rus v noci vidí v hore oheň. Keďže je mystik, nuž podľa neho nakládli oheň nejakí besi alebo rusalky, alebo horí tam poklad. Podľa racionalistu Čecha nakládli oheň valasi pasúci ovce. Rus je teda mystik-Slovan, a Čech racionalista-Nemec, nepredpojatý človek povie, že Rus je málo vzdelaný, zaostalý, a Čech je vzdelaný, rozumný. Racionalista Čech nedá rozličným nevypočítateľným, prírodným a životným premenám možnosti vplývať na jeho život v takej miere, ako fatalistický Rus, a preto je Nemcom a Rus je Slovanom! Rus neobrobí racionálne svoju pôdu, svoje siatia dostatočne neobráni pred krupobitím, ohňom, preto máva častú škodu — nechráni sa proti chorobám, ako treba, nuž je fatalista a Slovan. Čech obrobí zem, ako sa patrí, asekuruje sa proti všetkému, proti nákazám sa bráni, choroby lieči, nuž je racionalista a Nemec.

Rus je zádumčivý, lebo nemá mnoho radosti zo života, duševného života uňho je málo, kruh jeho myslenia je úzky, mozog jednako pracuje v ňom, lenže neškolene a na mylných predpokladoch, nuž je fantastom.

Veru by bolo načase, aby sme takéto bájky už raz vymietli aspoň z myšlienkového kruhu vzdelanejších Slovákov.

Prestaňme spomínať i slovenský most medzi západnými a východnými Slovanmi, keďže tento most de facto nikdy nesprostredkoval nijaké styky medzi Východom a Západom. Nikdy Slováci nesprostredkovali medzi Rusmi a Čechmi, ani medzi Poliakmi, Čechmi a Srbmi. Keď niekto sprostredkoval medzi Východom a Západom, tak to boli — či sa nám to páči, či nie — Poliaci, a nie my. A keď už nasilu musíme mať mosty medzi sebou, tak sú Poliaci mostom, a my len chatrnou kolísavou lavičkou.

A čo sa týka kolísky Slovanstva pod Tatrami, myslím, že o nej Lubor Niederle[62] menej istého vie, ako hociktorý náš bodrý, ale nerozvážne do sveta hovoriaci Slovák.

Prestaňme už raz nadávať Čechom do Nemcov, keď sú oni v skutočnosti najpokročilejší, ale i najpovedomejší slovanský kmeň. Česi sú bez otázky zo všetkých Slovanov najpanslavistickejšia, a keď nebudeme považovať nedostatok kultúry za slovanskosť, i najslovanskejšia ratolesť slovanského stromu.

Národnie noviny 1921



[60] Národnie noviny 52, 1921, č. 32, s. 3 — 4.

[61] V úvode článku je redakčný perex: Od nášho spolupracovníka dostali sme nasledovný zaujímavý článok, s ktorým síce vo všetkom nesúhlasíme, ale kvôli čisteniu náhľadov ho jednako uverejňujeme.

[62] Lubor Niederle (1865 — 1944), významný český archeológ, etnograf a antropológ, autor Slovanských starožitností (1902 — 1925), základného diela pre štúdium najstarších dejín Slovanstva.




Ladislav Nádaši-Jégé

— významný prozaik generácie neskorého realizmu, redaktor, literárny teoretik, lekár, znalec jazykov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.