Zlatý fond > Diela > Kratšie básne


E-mail (povinné):

Andrej Sládkovič:
Kratšie básne

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler, Michal Garaj, Viera Studeničová, Michal Belička, Filip Pacalaj, Nina Dvorská, Eva Lužáková, Karol Šefranko, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 1864 čitateľov

Lipa

[34]


Lipa naša, v bránach Slavianov kostola,
to buď aj potomkom, čo si otcom bola!

Lipa! tichým šumom zvestuj otcov deje,
že z vekov zapadlých zrodia sa nádeje!

Lipa! s výškou tvojou, s letkom tvojej vôni
k sláve neba duch náš nechže sa vyroní!

Lipa! darujže nám peň tvoj mäkkobiely,
spravíme varytá, čo by milo zneli!

Lipa! daj nám kvetu, liek z neho navarí
Boh, že zastydnuté srdce sa rozjarí!

Lipa! dajže medu, osladíme lieky,
ktorými nás prísne uzdravujú veky!

Lipa! v kôre tvojej upevníme päty,
majúce obuté nohy v pokoj svätý!

Lipa! z halúz tvojich napárame lyká,
nech roda kmeň s kmeňom svorne žiť privyká!

Lipa! v poliach našich pozakladaj háje,
že v chládku ich slávsky bojovník okraje!

Lipa! tvoje tône mohyly ovinú
tých, čo žili, mreli za svoju otčinu!

Lipa naša, v bránach Slavianov kostola,
buďže vnukom aj to, čos’ otcom nebola![34] Prvý raz uverejnená v almanachu Lipa I. 1860, str. I — II pod názvom K lipe s mottom Jána Kollára:

Stojí lípa na zeleném luze,
Plná starožitných pamětí,
Ku ní, co jen přišlo podletí,
Bývala má nejmilejší chůze;

Žele moje, city, tužby, nouze,
Nosil jsem jí tajně k odnětí,
Jedenkráte v jejím objetí
Takto zalkám rozželený tuze:

„O ty, aspoň ty už, strome zlatý,
Zastiň bolesti a hanobu
Lidu toho, kterému jsi svatý!“

J. Kollár

Motto z Kollára vsunul najpravdepodobnejšie Viktorin, pretože s ním sa nestretáme ani v rukopise a ani užšie nesúvisí s koncepciou básne, ktorú Sládkovič vysvetlil v korešpondencii s Jozefom Viktorinom.

Viktorin totiž Sládkoviča požiadal o úvodnú báseň pre pripravovaný almanach Lipa v liste z 19. februára 1859 slovami: „Veľmi by mi bolo milo, keby ste Vy, Slovutný Pane! úvodnú báseň ,na Lipu‘ vypracovať ráčil. Zajiste pekný, bohatý predmet pre básnika — len prosím, nezabúdajte na — policiu.“

Sládkovič poslal báseň Lipa 27. mája 1859. V sprievodnom liste o básni napísal: „Uchádza čas lehoty na zaslanie článkov do ,Lipy‘. Odkladal som s mojimi príspevky po dnes sčiastky pre mnoho jiných nutnejších, bližších povinností, — ktoré dielom aj teraz ešte vylihujú, — sčiastky ale aj v tom úfaniu, že prijde doba, ktorá by mi dačo do pera položila. Medzi tým nového nič, krome piesne ,K Lipe‘, ktorú Vám tuto posielam. Ak Vám nebude po chuti, odpusťte; ja som pri najlepšej chuti ani lepších myšlienok, ani lepšej nádoby na ne vystanoviť vstave nebol. Je tam reč o tom: ako každá čiastka a celá povaha ,slavostromu‘ toho je užitočná. Ja som strom použil vo vyššom zmyslu a tak tuším i na Vašu ,Lipu‘ prilepiť by sä dala. Ale, ak máte čo lepšieho, použite Vášho redaktorského práva v úplnej miere.“

Viktorin báseň bez zmien uverejnil, čo možno zistiť porovnaním s rukopisným konceptom (1 list rozmerov 22,5 × 14 cm). Rukopisný koncept je pozoruhodný jednak tým, že sú tam podčiarknuté „čiastky slavostromu toho“: šumom, výškou, peň, kvetu, medu, v kôre, z halúz, v chládku, tône, a jednak tým, že na ňom vidno, ako Sládkovič báseň tvoril, pretože pôvodne strofy boli v tomto poradí: 1, 3, 5, 2, 9, 10, 8, 4, 7, 11, 6 (až neskôr červenou ceruzkou naznačil terajšie poradie strof).

Medzi uverejneným textom, znením rukopisným (R) a medzi textom v Lipe (L) niet vlastne väčších odchýlok: v. 2: otcom — R: dědom; v. 10: sa — R: sä, v. 11: medu — R, L: mädu; v. 16: kmeň s kmeňom — R, L: kmen s kmenom; v. 21: Slavianov — R, L: Slavianstva.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.