Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Karol Šefranko, Ivana Černecká, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Zuzana Rybárová, Lucia Jedla, Stanislav Sojka, Marek Danko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 121 | čitateľov |
[347]
Gustav Flaubert, spisovateľ známych vo svete francúzskych románov „Madame Bovary“ a „Salammbô“, bol veľkým ctiteľom Turgeneva.
Osobne Flaubert prvý raz poznal Turgeneva na jednom literárnom obede v Paríži, kde dostalo sa im spolu sedieť. Od tej chvíle stal sa jeho obdivovateľom. O päť rokov Flaubert potom písal George Sandovej: „Okrem Vás a Turgeneva ja neznám smrteľníka, s ktorým bolo by možno hovoriť o predmetoch blízkych môjmu srdcu.“
U Flauberta schádzavala sa spoločnosť v týždni, v nedeľu večer; Turgenev, keď žil v Paríži, býval tam riadne. Flaubert radieval sa ruského spisovateľa o svojich prácach. „Prečítal som mu,“ písal roku 1872, „včera 115 strán zo ,Svätého Antona‘. Aký poslucháč a aký kritik!… Dal mi dve a či tri znamenité rady o podrobnostiach.“ Keď u Flauberta prítomní sú i Zola, Daudet, Goncourtovci, Flaubert a Turgenev nehovorievali o svojich veciach. Hovorievalo sa o neprítomných spisovateľoch, o inostranných literatúrach. Turgenev bol tlmačom: prekladal z Goetheho, Swinburna,[348] Puškina, a niekdy, ak dal sa nahovoriť, i zo svojich diel.
Turgenev bol s Flaubertom i v Nohante, u George Sandovej. „Veľký Rus,“ písala Sandová, „prišiel k nám… Aký milý a dôstojný človek! A aký skromný talent. Tu ho zbožňujú, a ja dávam v tom príklad.“
Goncourtovci a Daudet nemohli pochopiť, ako vzniklo intímne priateľstvo medzi Turgenevom a Flaubertom. Mali totiž nie celkom rovnaké literárne vkusy. Okrem toho nakoľko Turgenev bol jemný, delikátny, temer ženský, natoľko Flaubert bol hrubý, aspoň v rečiach. Maupassant, prenikavejší než Goncourtovci a Daudet, povedal, že Turgenev a Flaubert majú rovnaké ideály, preto vidiac jeden druhého, oni cítili ešte viac srdečnú radosť než rozumové uspokojenie. Turgenev narodil sa roku 1818, Flaubert 1821, prináležali teda k jednému pokoleniu, ktoré, hoci ukázalo sa realistickým, bolo vychované na romantizme. Mali oni, jeden s formami jemnejšími, druhý s hrubšími, jednaký kult poézie, jednakú nelásku k filistrom. Oba „žili zo dňa na deň, nemysliac o budúcnosti, majúc len jeden cieľ — literatúru“.
— syn Jozefa Miloslava Hurbana, autor poézie a prózy, literárny kritik, publicista, ideológ a politik, výrazná postava slovenskej kultúry, národného a politického života druhej polovice 19. storočia, reprezentant nacionalistickej koncepcie slovenskej kultúry. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam