Zlatý fond > Diela > State o svetovej literatúre 2


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
State o svetovej literatúre 2

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Karol Šefranko, Ivana Černecká, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Zuzana Rybárová, Lucia Jedla, Stanislav Sojka, Marek Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 121 čitateľov

Ivan Alexandrovič Gončarov

[217]

Dňa 27. septembra t. r. o 11 hodine rannej zomrel v Petrohrade Ivan Alexandrovič Gončarov[218] na zapálenie pľúc. Veľmi krásne píše „Novoje vremja“ na konci svojho nekrológu, narýchlo spracovaného: „Nie plač a vzdychy zanesieme na rakvu tohoto šedinami zbeleného robotníka na nive ruskej osvety, ruského umenia, ale hlbokú vďačnosť a presvedčenie, že preňho je uchystaná v ruských srdciach večná, vďačná pamiatka!“

I. A. Gončarov narodil sa 6. júna (pravoslávneho) roku 1812 v Simbirsku. Jeho otec, majetný kupec, zomrel, keď mal synček tri roky. Vychovávala ho matka a krstný otec, námorník[219] na odpočinku, ktorého rozprávky o mori a cudzích krajoch vzbudili v ňom túžbu po cestách a po cestopisoch. Povolžie, voľné, dumné „široké razdolie“,[220] ako hovorí ruská pieseň, zobudilo v ňom lásku po prírode, naučilo ho počúvať jemnú tepnu matky zeme, nečujnú pre mnohé uši. Učiť počal sa v penzionáte kňahyne Chomskej. Z bibliotéky penzionátu poznal diela Deržavinove, Fonvizinove, Ozerova,[221] Cherkaského[222] a iných.

V devätnástom roku vstúpil na filologickú fakultu moskovskej univerzity, kde čítali známi profesori Nadeždin,[223] Ševiriov,[224] Snegiriov a Kačenovskij.[225] Jeho pobyt na univerzite padol v dobu najskvelejšej činnosti Puškina. Mladý, oduševnený muž bol zachvátený jeho duchom a počal ho nápodobniť.

Roku 1835, rokom po dokončení univerzitných štúdií, presídlil sa z Moskvy do Petrohradu[226] a vstúpil na službu do finančného ministerstva. Známosť cudzích jazykov dopomohla mu k miestu prekladateľa. Celý deň zamestnaný v službe, slobodný čas večerný a nočný posvätil literatúre, menovite mnoho prekladal do ruštiny. Ešte čo študent preložil jeden román Suea.[227]

Jeho literárne náklonnosti podporovala známosť s rodinou umelca Majkova, u ktorého sa vtedy zhromažďovali literáti a umelci. V ten čas počal písať román „Obyknovennaja istorija“.[228] Autor oddal nedokončené dielo Belinskému, a tento kritik pochválil vrelo prácu a hnal Gončarova, aby ju dokončil. Roku 1847 „Obyknovennaja istorija“ zjavila sa v časopise „Sovremennik“ a položila pevnú osnovu spisovateľovho vehlasu. Rok potom napísal „Sen Oblomova“,[229] ovum nového velikého románu „Oblomov“, s ktorým Gončarov vyšvihol sa na samý vrchol ruského Parnasu, stal sa súrodným druhom najväčších ruských umelcov-spisovateľov.

„Sen Oblomova“ dlho ležal. Gončarov totiž vybral sa na cestu okolo sveta ako sekretár admirála Puťatina,[230] ktorý mal na rozkaz ministerstva národnej osvety Norova obzrieť ruské kolónie v Severnej Amerike a s Japonskom uzavrieť obchodné styky a zmluvy. Vrátiac sa roku 1855 z ďalekej cesty, Gončarov vstúpil znova do ministerstva financií, neskoro potom roku 1856 zaujal hodnosť cenzora.

Unavený úradnými prácami, letom 1857 vybral sa do Európy a dopísal svoj román „Oblomov“[231] v Karlových Varoch. Uverejnil ho v časopise „Otečestvennyje zapiski“. Roku 1862 Gončarov stal sa hlavným redaktorom „Severnej počty“[232] a po roku bol vymenovaný za člena výboru pri tlačových záležitostiach. Za desať rokov po vydaní „Oblomova“ objavil sa tretí román „Obryv“[233] v časopise „Vestnik Jevropy“, osobitne bol vydaný roku 1870. Toto bolo jeho posledné umelecké dielo. Okrem toho napísal niekoľko kritických článkov, spomienok a cestovných náčrtkov.

Tri romány, z nichž prvý, „Obyčajná história“, je neveľký rozmerom, sú rezultátom dlhého spisovateľského života, ale ony viac podávajú, než celé bibliotéky románov, popáchané jednotlivými pisálkami. „Oblomov“ a „Obryv“ zostanú večnými, nezmazateľnými obrazmi, pomníkmi nepominuteľnými, vyzdvihnutými tichým, skromným členom puškinského obdobia ruskej literatúry. Nemajúc náhodou diela pri ruke, budem taký smelý podať skromný rozbor jedného alebo druhého; predbežne len toľko, že čo do umeleckého spracovania, harmónie a vysokej ceny kultúrnoumeleckej romány Gončarova patria k najlepším prácam nielen v literatúre ruskej, ale vôbec v celej svetovej republike literárnoumeleckej. Jeho veľkosť je v tichosti, vydržanosti, v poézii a pravde. On stvoril typy nesmrteľné. Spomeniem iba Oblomova, Babušku, Marfinku, Vieru, Marka Volchova a ešte mnohé iné. Veľký umelec dokončil púť svoju, zanechajúc národu i celému Slavianstvu diela nesmrteľné.



[217] „Národnie noviny“ 1891, č. 116.

Pôvodný titul článku: Gončarov

[218] zomrel v Petrohrade Ivan Alexandrovič Gončarov — zomrel roku 1891

[219] krstný otec, námorník — ide o N. N. Tregubova

[220] razdolie — šíra rovina

[221] Ozerova — Ozerov, V. A. (1769 — 1816), ruský básnik

[222] Cherkaského — pravdepodobne ide o Cheraskova. M. M. Cheraskov (1733 — 1807), ruský spisovateľ-klasicista.

[223] Nadeždin — Nadeždin, N. I. (1804 — 1856), ruský kritik, profesor moskovskej univerzity, redaktor „Teleskopu“ a „Molvy“, v ktorých pracoval aj Belinskij

[224] Ševiriov — Ševiriov, S. P. (1806 — 1864), ruský spisovateľ, historik literatúry, od roku 1834 profesor moskovskej univerzity, cenzor

[225] Kačenovskij — Kačenovskij, M. T. (1775 — 1842), ruský konzervatívny profesor histórie, redaktor časopisu „Vestník Jevropy“

[226] presídlil sa z Moskvy do Petrohradu — po skončení univerzitných štúdií vrátil sa Gončarov do rodného Simbirska a stadiaľ po roku odišiel do Petrohradu

[227] Sue — Sue, Eugene (1804 — 1857), francúzsky spisovateľ

[228] „Obyknovennaja istorija“ — (rus.) „Obyčajná história“

[229] „Son Oblomova“ — „Sen Oblomova“ bol prvýkrát uverejnený v sborníku „Sovremennik“ roku 1849

[230] admirála Puťatina — Puťatin, J. V. (1803 — 1883), ruský štátnik, známy cestovateľ

[231] „Oblomova“ — „Oblomov“ vyšiel roku 1859

[232] „Severnaja počta“ — (rus.) noviny, vydávané ministerstvom vnútra v Petrohrade od rokov 1862 — 1868

[233] „Obryv“ — (rus.) „Úšust“





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.