Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Karol Šefranko, Ivana Černecká, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Zuzana Rybárová, Lucia Jedla, Stanislav Sojka, Marek Danko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 121 | čitateľov |
V Petrohrade zomrel dňa 5. februára Nikolaj Nikolajevič Strachov v šesťdesiatom ôsmom roku života, senior ruských filozofických, estetických a kritických spisovateľov, jasný mysliteľ a veľký borca proti západníckej pseudokultúre, ako ona zjavovala sa občas v ruskom duchovnom živote. On bol borcom za duchovnú slobodu a samobytnosť ruskú i slaviansku proti záplave západníckych teórií a hesiel, ktoré, nemajúc pôdy v národe a v sklade jeho myšlienok, mohli byť iba opičením sa za cudzími nestroviteľnými vzormi.
Nikolaj, syn protojereja[414] N. P. Strachova narodil sa v Belgorode, v Kurskej gubernii. V semináriách končil kurz filozofického oddielu, prešiel na univerzitu petrohradskú, dokončil školy r. 1851, o rok bol učiteľom prírodných vied. Neskoršie oddal sa na literárne pole, ktoré preňho dlhé roky ostalo neúrodnou planinou. On nebol z tých razom vzniklých zjavov. Prvé jeho knihy boli ležiaky. Až nedávno novými vydaniami zobudil pozornosť, pravda, už mohutne a progresívne šíriacu sa. Sympatie tieto pomohli i starým, zabudnutým knihám, ich skoro museli znovu vydávať.
Slávne sú jeho knihy „Borba so Západom v našej literatúre“. Tam najjasnejšie označil jedine správne stanovisko ruského človeka voči západnej kultúre. Jemný znateľ literatúry, filozof a estetik osvetľuje jasným svetlom chyby a slabosti zbožňovaného Západu a stavia ruského človeka na vlastné ruské nohy. Vynikal i čo ceniteľ a kritik Puškina a Leva Tolstého. O Tolstom nik nepísal hlbšie, jemnejšie a pravdivejšie. Strachov neklonil sa pred žiadnymi módnymi heslami, ktorými prázdni ľudia zaokrývajú svoju nahotu, on vnikal hlboko v jadro veci, spúšťal sa do hlbín autorovej duše a osvetľoval tajné záhyby. Šťastný autor, ktorý nájde tak umného kritika! Taká strachovovská kritika je opravdu doplňovaním umeleckého tvorenia, je rovnosilný negatívny pól jedného a toho samého magnetu, udržujúci v oceli tajnú silu. Rozumieť treba veci, mať dar slova a nadovšetko šľachetnú dušu! Bez duše nič nevykoná sa ani v umení, ani v kritike.
Hlavné jeho diela sú: „Mir kak celoje“,[415] „Borba s zapadom“[416] (tri knihy), „Zametki o Puškine“,[417] „Kritičeskije staťji“,[418] „Filosofskije očerki“,[419] „O večnych istinach“,[420] „Skudnosť v našej literature“[421] atď. On vydal Danilevského kardinálne dielo „Rossija i Jevropa“, a tým činom stal si už cele na vernú pôdu rusko-národného i slaviansko-národného činiteľa. My vrátime sa k tejto milej postave: práve i nám bude k duhu vniknúť do jeho krásnych a pravdivých myšlienok.
[412] „Národnie noviny“ 1896, č. 30.
Pôvodný titul článku: N. N. Strachov (Nekrológ).
[413] Nikolaj Nikolajevič Strachov — Strachov, N. N. (1828 — 1896), ruský idealistický filozof, literárny kritik, blízky k slavianofilom
[414] protojerej — (rus.) arcikňaz; čestný titul pravoslávneho kňaza
[415] „Mir kak celoje“ — (rus.) „Svet ako celok“
[416] „Borba s zapadom“ — správny názov: „Borba s zapadom v našej literature“ — „Boj so západom v našej literatúre“
[417] „Zametki o Puškine“ — (rus.) „Poznámky o Puškinovi“
[418] „Kritičeskije staťji“ — (rus.) „Kritické state“
[419] „Filosofskije očerki“ — (rus.) „Filozofické črty“
[420] „O večnych istinach“ — (rus.) „O večných pravdách“
[421] „Skudnosť v našej literature“ — (rus.) „Chudoba v našej literatúre“
— syn Jozefa Miloslava Hurbana, autor poézie a prózy, literárny kritik, publicista, ideológ a politik, výrazná postava slovenskej kultúry, národného a politického života druhej polovice 19. storočia, reprezentant nacionalistickej koncepcie slovenskej kultúry. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam