Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 99 | čitateľov |
S počiatkom mája skoro všetky kmene slovanské mali vo Viedni svojich predstaviteľov (reprezentantov), vymáhali svoje práva a tvorili stranu politickú „jednoty slovanskej v Austrii“. K Čechom, Chorvátom, Srbom atď. dorazili Slováci: Štúr z Prešporka a Hurban z Nitrianskej stolice. Držalo sa slávne zhromaždenie, ozývali sa verejne nárečia slovanské, hlásajúc jednotu a bratstvo všetkých rakúskych Slovanov — a medzi ostatnými ozývala sa v rečiach Štúrom a Hurbanom hovorených i slovenčina, ktorá všetkým kmeňovcom slovanským (podľa ich vlastného osvedčenia), veľmi zrozumiteľná a vítaná bola.
Hurban sa z Viedne zas do Nitrianskej naspäť odobral, „aby opretý pätou o pôdu zákonnú nového veku, temenom dosahoval výšky národa, zhromažďujúc ho okolo oltára národnej vzdelanosti“.[38]
Po tieto dni bol vo Viedni od Jeho jasnosti barón Jelačič, v ktorého južné slovanské kmene celú svoju dôveru skladali, za bána chorvátskeho v trojjedinom kráľovstve vymenovaný. V ňom poznali rakúski Slovania horlivého národovca a hrdinu veku svojho.
Ľudovít Štúr zo slovenskej strany predniesol bánovi nešťastný stav národa svojho, žiadajúc pomoc proti nepriateľom Slovenstva, kladúc mu na srdce zbavenie slovenského národa od večnej hanby a tisícročnej kliatby otroctva maďarského. Bán hlboko pohnutý osvedčil sa takto: „Vec vaša je vec naša; vaša nevoľa je nevoľa naša; keď budem bojovať za slobodu Chorvátov a Srbov, urobím všetko možné i za vás.“ Štúr odišiel uspokojený od junáckeho bána a vystrojac dakoľko mladých mužov na Slovensko, medzi nimi Janka Kučeru, Abaffyho, Jozefa Lilgu a druhých, odobral sa do Prahy ku bratským Čechom a robil na vyslobodení národa slovenského.
V maďarských a nemeckých časopisoch náramný krik sa bol strhol o schôdzke Slovanov vo Viedni a nadovšetko o Štúrovej reči v akomsi časopise Peter der Grosse a Peter der Kleine. Anatémy a strely jedovaté sa sypali na Štúrovu hlavu. Ale týmto upozornené práve kmene slovanské na nešťastný národ pod Tatrami, tým horlivejšie a ochotnejšie sa zaň zaujímali.
— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam