Zlatý fond > Diela > História povstania slovenského z roku 1848


E-mail (povinné):

Mikuláš Dohnány:
História povstania slovenského z roku 1848

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 99 čitateľov


 

23. Stav Uhorska pred slovenským povstaním

Zmätok hrozný panoval v Uhorsku. Prabydlitelia krajiny tejto, cítiac sa pýchou a tyranským zachádzaním maďarstva obrazenými, prichádzajúc k povedomiu individuálneho, národno-samostatného života a vidiac, že krajina táto je nie viac ich matkou, ale macochou, ktorá iba nadutým a roztopašným synom slúži a voľká, povstali aj oni za slobodu a za právo svoje, nazdávajúc sa, že sú tak synovia Uhorska ako i druhí, a preto takí rovnoprávni ako i Maďari.

Samí prví boli Srbi, bojovní junáci juhoslovanskí, ktorí sa počínaniu maďarskému najprv smelým slovom, potom neohrozeným skutkom naproti postavili. Srbi ešte v dubni ustanoveniam a zákonom maďarským sa sprotivili, matriky a zápisnice maďarské pálili, úradníkov Maďarmi vyvolených a ustanovených pozhadzovali, poslušenstvo maďarskému ministériu vypovedali. Naposledy povzbudený mladým srbským junáctvom povstal hrdinský národ tento proti Maďarom, vedený a napomáhaný patriarchom Jozefom Rajačičom, hrdinmi Kničaninom, Stratimirovičom a druhými, a vyperúc Maďarov pri Alibunári, Perlase, Tittele atď., dostanúc sa do hradieb Srbobranného Sv. Tomáša, víťazne odoháňal a porážal vojská i gardy maďarské.

V Sedmohradsku povstali Sasi a s nimi hraničiaci bojovní Rumuni. I Rusíni na polnoci dávali znaky života.

Chorváti zo všetkých týchto národov najsamostatnejší, municipálnymi právami ohradení, kroz svojich vlastných vyslancov na snemoch uhorských predstavovaní, už oddávna proti Maďarom mužne vystupujúci, i teraz sa proti nim postaviť mohli.[75]

Junácky bán Jelačič, prekročiac Drávu dňa 7. septembra, neúnavným maršom postupoval k Budínu a Pešti, aby pokoril tieto sídla maďarskej bezuzdnosti.

Všetky tieto veci sa robili navidomoči pred celým svetom; neslovanské časopisy náruživo proti počínaniu slovanských národov vystupovali, nazývajúc Srbov zbojníkmi, lúpežníkmi a Jelačiča vodcom zbojníckej bandy. Iba sústredná vláda Rakúska sa zdala všetky tieto veci ignorovať. Zatajiť sa nedá, že bola v kritickom položení. Z jednej strany, ako vypadne povstanie v Taliansku, z druhej strany viedenská Aula a nadovšetko Maďari ministérium viedenské do veľkých zmätkov boli priviedli. Ku stránke a politike žiadneho z týchto národov sa ministerstvo rakúske neklonilo, ale ani ono istú samostatnú stranu neutvorilo, prezradzujúc všade neurčitosť a neistotu zásad a náhľadov svojich. Takým činom obyvatelia celého mocnárstva do veľkého zmätku a neistoty privedení boli a samé cisársko-kráľovské vojsko nevedelo, komu má veriť, koho poslúchať a za čo vlastne bojuje. Každého občana v celom mocnárstve iba jeho náruživosť a náklonnosť k jednej, lebo druhej alebo tretej strane hnala a priťahovala.[76][77]

Maďari na vláde vždy nové práva vymáhali a v úmysloch ustálení, zbieraním po celej krajine obetí, chystaním zbroja, cvičením národnej gardy atď. k vojne sa pripravovali; národy ale ostatné v dobe osudnej, v ktorej išlo každému o to: žiť, alebo zhynúť, počínaním maďarstva odstrašiť sa nedali. Ministerstvo viedenské sa klátilo. Klátenie toto pozorujeme najmä vtedy, keď Jelačič, majúc tiahnuť s cisárskym vojskom proti Maďarom, obžalovaný od nich, do Innsbrucku bol citovaný, aby sa tam vraj zo skutkov a počínania svojho ospravedlnil. Vojaci Bánovi hneď od neho a hneď zas od maďarského ministerstva dostávali príhlasy a rozkazy; a často skrze vládu rakúsku Bána zvelebeného, dôveru cisárskeho dvora požívajúceho a druhý raz z bánstva zhodeného a potupeného vidieť museli. Pulszky, agent maďarský, v samej Viedni plagáty proti Jelačičovi vyvesoval, verejne proti nemu verbujúc. Z čoho mohlo nasledovať, že bán Jelačič — ak nemá dosť energie, nepožíva dôveru, lásku a oddanosť svojich plukov — ľahko sa stane prvou obeťou neráznosti sústrednej vlády rakúskej, aký príklad máme na grófovi Lambergovi a grófovi Laudonovi, ohavne zavraždených.

Že ministerstvo rakúske vždy viac na legálnej ceste[78] postaveným, historicky uznaným, cisárskemu domu sa líškajúcim Maďarom naklonené bolo ako druhým, za cisársky trón a práva svoje vystupujúcim národom, videl každý. Keď Maďari svojvoľne do práv cisárskych zasahovali a naposledy nepotrebného cisára s 3 miliónmi takrečeno na penziu dať zamýšľali, práva všetkých v Uhorsku bývajúcich národov nohami šliapali, v pevnostiach cisárskych maďarské zástavy vyvesovali, verných cisárovi dôstojníkov kočačinami zneucťovali, vojsko cisárske na svoju stranu lákali, s červenými perami behali atď., a sám Jelačič Pešť a Budín s velikou mocou cisárskeho vojska pokoriť išiel, ministerstvo rakúske i vtedy ešte na zmierenie myslelo, ktoré sa malo skrze arciknieža Jána sprostredkovať. Namiesto neho vyslalo grófa Lamberga, jeho prostredníka, ktorý by v mene Jeho jasnosti s Maďarmi sa pokonal a poriadok v Uhorsku uviedol. Stalo sa, čo každý v okolnostiach vtedajších predtušiť mohol. Gróf Lamberg na peštianskom moste od vzteklej luzy, vedenej Baloghom a druhými víťazmi, barbarsky kosami rozsekaný a rozkúskovaný stal sa obeťou fanatizmu, ktorý slabí radcovia skrotiť nevládali.[79][80] Ale ani potom nezmúdrelo rakúske ministerstvo a iba z núdze sa vrhlo do náručia Slovanom, ktorí cez všetky stoletia svoju vernosť k cisárskemu trónu skutkami dokázali a i teraz na jeho udržaní všetkými možnými silami pracovali.



[75] Dňa 8. júla 1848 píše Hurban zo Záhrebu: „My sme tu živí, v očakávaní velikých vecí. Vy tam v zátiší života tiež čakáte, čo príde.“ — „A to milé Slovensko naše čože robí? V driapoch cudzích je — a nemá ho kto silno brániť!“ — Dňa 26. augusta: „Ochorel som a iba dnes čo môžem trochu perom vládnuť. Robím — robím za ten náš národ, nech len Pánboh požehná prácu našu. — Dostal som zimnicu. — 20. augusta tak nabili Srbi Maďarov, že celá dieta v Pešti závrat dostala. — V Chorvátsku sa prípravy robia náležité. Bán je človek veliký, múdry a opatrný.“

[76] Deutsch-Oesterreich wollte zu Deutschland gehören, Slawisch-Oesterreich wünschte eine von Deutschland unabhängige Verwaltung; Ungarn (rozumej Maďarstvo) wollte sich selbständig constituiren und nur des oesterreichischen Kaisers Person, als König noch ferner dulden; das italienische Oesterreich warf sich den anderen Italienern in die Arme, den „Fremden“ Tod und Vernichtung schwörend.“ (Gen. der Rev.)

[77] Deutsch-Oesterreich wollte… — Nemecké Rakúsko chcelo patriť k Nemecku, Slovanské Rakúsko želalo si od Nemecka nezávislú správu; Maďarsko sa chcelo samostatne konštituovať a trpieť ďalej len osobu rakúskeho cisára ako kráľa; talianske Rakúsko vrhlo sa do náručia iných Talianov, prisahajúc „cudzincom“ smrť a záhubu.

[78] Maďari sa chvastajú, že oni vždy na legálnej (zákonnej) ceste zostávali. Tak je. Dovolenie na viacej miliónov papierových peňazí (košútok), 200 000 honvédov na legálnej ceste pýtali — a vykričiac neskôr Republiku i Dom Habsbursko-lotrinský v Debrecíne na legálnej ceste detronizovali, vytvoriac cisára rakúskeho z práva nástupníctva v Uhorsku a z práva ku korune sv. Štefana. To sa všetko pekne-krásne na legálnej ceste robilo!

[79] „Die vom österreichischen Ministerium an den Pesther Landtag gerichtete, in dem Landtagsacte Nro. 66 veröffentliche Denkschrift über das zwischen Ungarn und den übrigen Ländern Oesterreichs bestehende Band der Einigung, die kaiserlichen Manifeste vom 22, und 25-ten September, durch welches letztere dem Feldmarschallieutnant Grafen Franz Lamberg der Oberbefehl sämmtlicher in Ungarn befindlichen Truppen und bewaffneten Corps von was immer für einer Benennung übertragen wurde, und das Erscheinen dieses Befehlhabers in der Eigenschaft eines ausserordentlichen Commissärs zur Herstellung der Waffenruhe schon drei Tage nach seiner Ernennung an dem Sitze des Landtages zu Pesth, diese Thatsachen liefern die sprechendsten Beweise vom aufrichtigen Streben des Kaiser-König, die Ordnung im Lande auf gesetzlichem Wege im Einverständnisse mit den Volksvertretern ohne Blutvergiessen wieder einzuführen. Mit der grausamen Ermordung des kaiserlichen und königlichen Friedensboten war der Fehdehandschuh von den Magyaren ihrem Könige und zugleich dem Kaiser von Oesterreich zugeworfen, den aufzuheben Pflicht und Ehre von Oesterreich zugeworfen, den aufzuheben Pflicht und Ehre geboten.“ — (Gen. der Rev., str. 366)

[80] „Die vom österreichischen Ministerium…“ — Rakúskym ministerstvom peštianskemu snemu adresované memorandum uverejnené v krajinskom spise č. 66 o terajšom zjednotení medzi Maďarskom a ostatnými krajinami Rakúska, cisárske manifesty z 22. a 25. septembra, posledným z nich bolo poľnému maršalovi poručíkovi grófovi Franzovi Lambergovi odovzdané hlavné velenie všetkých v Uhorsku sa nachádzajúcich vojsk, skupín a ozbrojených jednotiek a objavenie sa tohto veliteľa ako mimoradneho komisára pre nastolenie prímeria už tri dni po jeho menovaní na miesto krajinského snemu v Pešti — tieto skutočnosti poskytovali presvedčivé dôkazy o úprimnej snahe cisára-kráľa znovu nastoliť v krajine poriadok zákonnou cestou v súhlase so zástupcami ľudu — a to bez krviprelievania. Ukrutnou vraždou cisárskeho a kráľovského posla mieru Maďari svojmu kráľovi a rovnako aj rakúskemu cisárovi hodili rukavicu sváru, ktorú zdvihnúť kázala povinnosť a česť.




Mikuláš Dohnány

— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.