Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 99 | čitateľov |
Národná rada preniesla divadlo boja na inšie miesta. Pre malý zbor nebolo dobre na jednom, ale na viacej miestach sa zosiľovať a zrastať. Týmto spôsobom bol nepriateľ znepokojovaný. Dobré známosti o pohyboch nepriateľských boli vždy na čase a k úžitku. Nepriateľské gardy a vojsko proti Bánovi tiahnúce boli v Novom Meste zastavené — a zo Starej Turej sa mala zatiahnuť hranica za ten čas, kým by od Dobrej Vody a Jablonice generál Knöhr bol povstanie zužoval. Generál Knöhr ale bol Nikodém, pre strach maďarský iba potajomky vec trónu podporujúci. Z tej príčiny sa oboril naňho Tesák v Neue Politische Ofner-Pesther Zeitung, v čísle 94. zo dňa 26. rujňa 1848. Medziiným píše: „Darum erschien der verschmitzte General (rozumej Knöhra) am Abend des 26. September nach rümlicher(!) Vertreibung(!) der Hurbanischen Räuberhorde in Szenitz, begab sich gleich den folgenden Tag zeitlich in der Früh über das Weisse-Gebirge nach Bori und Verbó, und wuste die grosse concentrierte Macht und Kraft von Militär und Nationalgarden, unter dem Vorwande Opperationsplanes, so geschickt zu lähmen, dass die wirklich imposante Macht, die gegen Hurbans Horde vereinigt war, so lange ganz müssig zusehen musste, bis das wilde Raubthier seine Mörderhöhle total verlassen und alle Raubvögel entflohen waren.“[95] — Lenže ten útek, pravda, nebol taký náhly, ako sa zdalo Tesákovi. Deň 27. dokázal znovu, čo je vstave vykonať sila a odhodlanosť slovenských bojovníkov, ktorí, medzitým nech je povedané, nikoho nezavraždili, ani nevypľundrovali a bili sa hrdinsky v poli iba s tými, ktorí ozbrojení proti nim pod zástavami Kossuthovými stáli. Pán Tesák teda lžive a zlomyseľne Brezovú „Mörderhöhle“ nazýva. Na Brezovej (ako sme pripomenuli), bolo viacej hrôzovládcov uväznených, a predsa žiadnemu ani najmenším na zdraví nebolo uškodené. Nech svedčia Fajnor, Boróczy, Lisý a druhí tehdajší delikventi! (Ani samému Tesákovi by sa nič nebolo stalo, trebárs toľko o „Hurbans Horde“, o „höllische Kammarilla“,[96] o cisárskych generáloch „jesuitischer Verschlagenheit und schlangenartiger Schlauheit“[97] po novinách rozpisoval.)
Včas ráno spomenutého už dňa zarmútilo sa nebo nad položením slovenského zboru. Dokola nepriateľmi otočený, nad hlavou viseli oblaky a dážď sa lial z neba. Mašírovalo sa z Brezovej.[98] Cieľ bola Stará Turá. Nebo sa o poludní vyjasnilo. Slnko za jasno zapadalo, keď stáli na vrchoch staroturanských, proti sebe garda s plukom kniežaťa pruského a vo dva voje rozdelený hore návrším, na ktorom tamtí stáli, pevným krokom kráčajúci slovenskí junáci! S búrkou obyčajnou, zápalom dňa 22. septembra leteli na vrahov! Treskot bubnov, hrmot pušiek — a utekanie Maďarov bolo v okamžení.[99] Vojaci i gardy počali sa barikádovať, na ceste stojace stodoly zapálili a z ohňa i spoza zásekov svojich pálili na rútiacu sa zo všetkých strán lávu slovenskú! Boj ulicový trval za chvíľu. Maďari, kam ktorí, sa rozutekali. Na úteku zo Starej Turej pálili kopanice a dediny slovenské. Na Lubinej ľahlo 200 domov. To je šľachetnosť veľkodušných(!) maďarských bojovníkov.[100]
Prvý skutok rozbúrených bojovníkov slovenských bolo vypúšťanie v sklepoch pozatváraných občanov slovenských. — Lebo meštianstvo staroturanské bolo celkom kossuthovské, ale kopanice cisársky zmýšľajúce. — Z tohto pomeru vyšiel hrôzovládny súd, podporovaný stoličnou vrchnosťou, ktorý mučil ľud pre jeho národné zmýšľanie a pre vernosť k trónu a národnosti svojej. V mnohých pivniciach, v sklepoch hnusných, polomŕtve postavy čakali na vyslobodenie. Tridsať zúfalých, o pomstu volajúcich kostlivcov — vyrútilo sa oslobodených zo žalárov a vodilo osloboditeľov svojich po uliciach a ukazovalo domy vrahov svojich a zradcov cisára svojho! — Nejeden, čo mal dom v susedstve vraha svojho, kázal páliť strechu zradného suseda. Slovenskí bojovníci, bojom rozdráždení, mstili krv svoju; duch pomsty odstránil veliteľov i ohľady a sám sa posadil na chvíľu na stolicu vládnu. Maďari pálili nevinné; rozkatení mstitelia pálili sami svoje príbytky, aby len zničené bolo mesto zradné, k príkladu celému Slovensku. Už ani biele remene a znaky cisárske na pluku kniežaťa pruského neudržovali ľud, boj bol bezohľadný a zúfalý. Pohľad na okolnú krajinu hrôzo-velebný. Hory a návršia sa tratili v dyme a plápole, velebná Javorina ožiarená bola purpurovou žiarou, vlny dymu s plameňom zmiešaného váľali sa ulicami a dolinou. Rachot pušiek spočiatku častý, znenáhla umlkujúci, ustal naposledy a už iba praskot všežravého ohňa niesol sa nastalou tichosťou. Iba za krátke síce okamženie trvalo toto rozbúrenie mužstva vystúpleho z hraníc disciplíny, ale dostatočné k osvedčeniu spravodlivej pomsty. — V hluku tom márne boli rozkazy, márny hlas v rady zvolávajúceho bubna. Iba o polnoci sa začalo myslieť na velikánske napínanie síl, na ustalosť tela, na zmorenosť údov, hlad a smäd! — Dlhý pochod (marš) v blate a po cestách neschodných, boj, náruživosť, umoklý od dažďa odev, vyliata pomsta vyvážili silu povstalcov. Utiahli sa v poriadku na Poradie, kopanice myjavské a odpočinuli po dni velikých napínaní síl! Mesto zradou národa a cisára svojho pokalené odpočinulo v popole svojom, mstitelia slovenskí v príbytkoch verného ľudu slovenského po vrchoch myjavských.
[95] „Darum erschien…“ — „Preto objavil sa prefíkaný generál večer 26. októbra po slávnom vyhnaní Hurbanových lúpežníckych bánd v Senici, odobral sa ihneď nasledujúceho dňa včasráno cez Biele Karpaty do Brezovej a Vrbového a tak šikovne ochromil koncentrovanú silu vojska a vojenských národných gárd pod zámienkou obhliadky a nákresu potrebných operačných plánov, že skutočne impozantná sila, ktorá sa zjednotila proti Hurbanovej horde, tak dlho sa musela nečinne pozerať, kým divá zver načisto neopustila svoj vražedný brloh a kým sa všetci dravci nerozutekali.“
[96] „höllische Kammarilla“ — pekelná kamarila
[97] „Jesuitischer Verschlagenheit und schlangenartiger Schlauheit“ — jezuitskej ľstivosti a hadej prefíkanosti
[98] Za odchádzajúcim medzi ostatnými Samuelom Jurkovičom, mestským notárom, bolo strelené. Nečin tento sa ale nesmie ľudu alebo obyvateľstvu brezovskému pripísať; urobil to zradca a podliak, aký sa často do spolku najvernejších národovcov vtisne! Poznámka spisovateľa Histórie.
[99] Dopisovateľ Kostolného Novín dáva o tom nasledujúcu správu: „Sotva sme nosivo zložili, už stratené varty oznámili, že sa Hurban približuje. Hneď sme tedy na staroturanský vrch vystúpili, odkiaľ jeho silu na 800 — 1000 strelcov vidieť bolo, prečo sme ohňa vystáť dlho nemohli, a akonáhle jeden radový vojak poraneným zostal, cúvať sme začali… Ako sme naspiatok išli, už nám celý zástup trenčiansky pri Lubine naproti išiel, ktorý jestli skorej dotiahne, asnáď by Stará Turá oslobodená bola, poneváč aj dva kusy z uhorského zámku viezol… Navrátili sme sa tedy v dobrom poriadku až do Mnešíc pomimo jednej stránky, ktorá prosto domov utekala.“
[100] „Ako sme zo Starej Turej naspiatok išli, osada Lubina, pretože jej obyvatelia do nás strieľali, podpálená bola.“ (Slovácke noviny, čís. 28, str. 114)
— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam