Zlatý fond > Diela > História povstania slovenského z roku 1848


E-mail (povinné):

Mikuláš Dohnány:
História povstania slovenského z roku 1848

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 99 čitateľov


 

8. Námery vlastencov slovenských

Maďari (ako sme už videli) mali všetko, čo im svet dať mohol; Slováci naproti tomu nič, čím by mohli hmotnou silou pôsobiť (materiálne imponovať). Namiesto svetských pokladov nosili Slováci v duši svojej hlboký žiaľ a nekonečnú bolesť nad nespravodlivosťou Maďarstva; okrem tejto svätej bolesti horeli láskou čistou k rodu svojmu a mali nadšené spevy, ktoré sú „strážcovia chrámu slobody“. Týmto oni, pravda, na Maďarov (umom svetským rátajúcich) imponovať nemohli; ale dôverujúc v tak často spomínanú maďarskú „šľachetnosť a veľkodušnosť“ (die edle und grossmüthige Nation)[23] — zabudnúc na mnohoročné neresti, krivdy a prenasledovanie chceli — po vyhlásenej „slobode, rovnosti a bratstve“ — všetkým možným spôsobom s Maďarmi na ceste priateľstva sa pokonať a vyrovnať. O tom svedčia Slovenskie národnie noviny Ľudovítom Štúrom redigované, ktoré boli sklad myšlienok všetkých vyznačenejších a činných mužov na Slovensku, o tom svedčia na národných schôdzkach ustanovené, maďarskému ministériu a snemu podať sa majúce Žiadosti slovenského národa. — V 274. čísle Slovenských národných novín stojí napísané: „Podáme rekurz strany našich záležitostí, ktoré sa Slovákov týkajú, ministériu osvety a nastávajúcemu snemu v Pešti, a tí páni nech vidia, že pravdu hľadáme, že nič zlého, nič nebezpečného nechceme; že chceme osvetu a vzdelanosť i pre náš zanedbaný národ, že chceme to, po čom túžia všetci v tomto veku slobody a osvety.“ V čísle 277.: „Slovák od tisíc rokov, zarovno Maďarom a iným národom v Uhorsku, krv svoju za korunu Uhorskú vylieval, Slovák ku vzdelanosti a osvete našej krajiny najviac doniesol — i Slovák teda má právo v Uhorsku,“ alebo: „Keď má byť Uhorská krajina Sionom slobody, nech všetky práva a výhody náležia všetkým jej synom, nech sa všetky národy spoja v myšlienke slobody“ atď., atď. Neskôr uvidíme, ako odpovedali Maďari na slová bratskej lásky a dôvery!

Čo sa samého ľudu slovenského týka, tento náramným krikom akoby zo sna schytený ani nevedel, koho má počúvať a či má tomu všetkému veriť, čo videl a počul. Boli to neobyčajné pre jeho uši hlasy, ktoré jeho rozum, ako jemu nové, neslýchané, nevysvetľované veci ani nechápal. Poľutovaniahodný stav ľudu! — Ale vzdelanci a dávni priatelia jeho, trebárs s úžasom počúvali tie Európu zatriasajúce udalosti, stojac na pevnom základe pravdy a spravodlivosti, napnutým okom pozerajúc najmä na počínanie zbratrených kmeňov slovanských, do zmätku ani na okamženie privedení neboli. Zaplesali v duši svojej nad slávnym a ráznym vystupovaním bratov Čechov, Srbov, Chorvátov atď., poznávajúc čas i povolanie svoje. Búrka od Paríža ponad Prahu, Viedeň, Prešporok a Pešť blesky metúca — až v Tatrách dohrmela. Od Prešporka a Pešti sa niesli hrôzy na Slovákov, ich život z koreňa vyvrátiť a znivočiť sa usilujúce. Slováci museli byť ku všetkému prichystaní a hotoví lásku k národu svojmu kedykoľvek životom zapečatiť. Prepiatosť a fanatizmus maďarský dosahoval najvyššieho stupňa. Maďari, dostanúc sa ku slobode, o Slovákoch v Uhorskej ani počuť nechceli: lebo vraj z vďačnosti k Maďarom, od ktorých slobody dostali, i národný svoj život zadať a zapredať môžu. Pri veľkej nespravodlivosti, ktorej sa Maďari naproti druhým národom dopúšťali, zavčasu spozorovali Slováci, ako i ostatní ich kmeňovci v Uhorsku: že pod správou zodpovedného maďarského ministéria Maďari aj do neobraziteľných práv cisára zasahovať a túžiac po celkovitej neodvislosti od sústredenej vlády rakúskej, budú sa chcieť od slávne panujúceho domu habsburského odtrhnúť, na ten pád nasledujúcu politiku v duši svojej uzavreli: „ak by malo Maďarstvo na ceste revolúcie aj ďalej obmedzovať panovníka, zužovať vládu ríšsku, utláčať národy nemaďarské, oni meču zveria svoje osudy a brániť budú životom i smrťou jak panovníka, tak i život svoj a práva cisárom v dňoch breznových všetkým národom svojej ríše v rovnej miere zabezpečené.“[24] Také boli námery vodcov národných a k tomuto sa pripravoval ľud slovenský hneď od vypuknutia parížskych únorových udalostí. Piesne o „národnej samostatnosti“ ozývali sa po slovenských dolinách;[25] noviny slovenské túto zvestovali Slovákom s bratským priateľstvom ku druhým národom a o tejto vyučovali ľud národní jeho vodcovia. Slabé boli, pravda, tieto hlasy proti triumfujúcim, víťazstvami opojeným maďarónom, najmä v tých stranách Slovenska, kde myšlienka národnosti srdce ľudu ešte nebola prenikla, a necítiac svoju hodnosť ľudskú, dal sa mámiť, zvádzať a klamať nepriateľom cisára a jeho národnosti. Iba v tých krajoch, kde bývali zmužilí vodcovia národní, márne bolo mámenie a chvastanie sa maďarónov „slávu veľkého Kossutha“ hlásajúcich, lebo prebudenejší národa synovia, majúc pekné a neklamné výhľady do budúcnosti, s iróniou na tvári a s opovržením počúvali prázdne reči zaslepených horlivcov.



[23] die edle und grossmüthige Nation — tento ušľachtilý a veľkorysý národ

[24] Hurban: Obrazy.

[25] Sem patrí najmä známa pieseň:

Hor sa, Slovák! čuj otčinu,
tu pravý čas, maj sa k činu;
či v tých putách pohniť chcete,
či si voľnosť vyberiete? atď.

A druhá:

Tri vŕšky a zlatý kríž,
na doline skala,
aj Slovák má krajinu,
ako druhí kráľa atď.




Mikuláš Dohnány

— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.