Zlatý fond > Diela > História povstania slovenského z roku 1848


E-mail (povinné):

Mikuláš Dohnány:
História povstania slovenského z roku 1848

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 99 čitateľov


 

43. Slovo bratskej lásky

Ako opravdový ľudu priateľ od človeka ku človečenstvu, od tohoto zas ku človeku, tak i Slovák od svojho národa ku Slovanstvu, od Slovanstva ku svojmu národu sa obracia. Slovanstvo mu je slnko — a jeho národ jedným lúčom z tohto slnka.

Napredok južným Slovanom a menovite Srbom, ako rakúskym, tak i tým v kniežatstve, má národ slovenský čo ďakovať, že mu bolo možné tak zavčasu, ako sa to skutočne stalo, seba ozbrojiť a do služby vyššej samočinne vstúpiť. Títo bratia slovanskí bez toho, že by Slováci ich pravopisom písali, bez deklamácií o láske slovanskej dali prvopočiatočnú pomoc k povstaniu slovenskému, bez ktorej by Štúr a Hurban len veľmi ťažko — a to i len značne pozdejšie boli mohli národ svoj zbraňou opatriť a do boja s prospechom[129] vyzvať. — Večná nech je pamiatka tejto bratskej lásky slovanskej!

Bratia naši Česi a Moravania (pravda, nie všetci) boli sa rozhnevali na Slovákov slovenčinou národ dvíhajúcich, z čoho boli hádky literárne. Ale v osudnom čase neodtiahli oni bratskej ruky svojej od národa slovenského. Vyhnanci slovenskí nachádzali u nich svoje útočište a prijímali obete k napomoženiu povstania slovenského od šľachetných vlastencov poskladané. Neboli oni tak bezsrdcí ako tí malicherní zradcovia národa svojho, ktorí pod zásterou „bibličtiny“ od prvopočiatku proti veci národnej robili a v osudnej chvíli ani piaď od zeme a seba nevyleteli, krútiac sa iba okolo toho chrapľavého hrnca, v ktorom svoju pomstu na mužov slovenských varili![130]

Lež aby v dôležitosti tejto povedané slovo malo tým väčšiu váhu, namiesto mojej mienky nech tu stoja, z hlbokosti duše mladej školy slovenskej vyňaté, závažné slová Jozefa Miloslava Hurbana. Píše on takto:

„Na povstaní a bojoch brala najvrúcnejší podiel tá škola slovenská, proti ktorej toľkého kriku a lomu narobili pedantskí spisovatelia; škola tá, ktorej viacej išlo o život kmeňa slovenského ako o literu literárnu, trebárs ako priaznivo a skvele menovanú a titulovanú! Škola tá bola v bojoch, ktorá slovo spisovné, české, literárne obrátila v jazyku svojom na slovo živé, slovenské, zo srdca zabudnutého ľudu vyvolané; ním ona ako na hodvábnej šnúre vytiahla národ z jeho letargie, sprevádzajúc ho, sama v predku postavená, do bojov a búrok. Tí, čo toľko spisovateľskej krvi vycedili kvôli litere, nevedeli vycediť krvi skutočnej za národ svoj. Národ ich nevidel v bojoch krvavých; litera nemá nikdy toľko životnej sily pre ľudí, ako má duch. Slováci slovenskí boli oduševnení duchom a vôľou. Menom tejto školy sa prosí láskavé obecenstvo česko-moravské, aby pre literu, sebe známejšiu, neodsudzovalo ducha spisovateľov slovenských, ktorí napredok a nadovšetko inšie svoj kmeň a jeho život pôvodný pred očami majúc, slovom, zo srdca ľudu vzatým, vzbudzujú pozostalú ešte mŕtvotu v národe svojom. Milí sú nám i ďalší súkmeňovci naši, ale ich pokročilá vzdelanosť i nám nakladá pospiechať za nimi cestami najkratšími, a tie sú prostriedky svoje rodné, domáce, počnúc od piesne domovej, dumnej, až po najpôvabnejšie zjavy národného života. Na krielach slova a piesne z prírodných pŕs sa vinúcej doletí kmeň náš ďalej ako na melódiách čo ako umelých, naučených. Litera zabíja, duch obživuje.

Koniec hádok o literárnu reč na Slovensku bol počiatok bojov o život národný, a tento počiatok je skvelým svedectvom tých, ktorí ním dôkaz dali svojho nekonečného, nie litery, ale ducha, nie spisovnej reči, ale života národného milovania! Že oni reč spisovnú českú i ctia i znajú, toho môžu oni sami najviac dôkazov podať; a boje, mučeníctva, obete Slovákov sú dôkazom, ktorý svedčí o ich bezhraničnej láske k národu slovenskému. Uverte im, bratia, že nemôžu ináč robiť, ak len chcú prospešnými sa stať viac svojmu, ako vášmu kmeňu. Vy sa staráte o svoj, a oni o svoj kmeň v cite a povedomí slovanskom. Kanálom slovenským oni prelievajú obživenie duchovné do národa slovenského. Myslím, že počiatkom bojov dokončili sa hádky márne o reč, ktoré iba svabrľavé jazyky znovu chcieť obživovať môžu. Dajbože, aby pri konci prvého povstania slovenského v bratskej mysli súkmeňovcov našich moravských a českých k nášmu slovenskému, slovenčinou obživenému životu priaznivejšie a náklonnejšie zmýšľanie sa vzbudilo, ako bolo doterajšie povrchné zmýšľanie o nás, ktorým odsudzovaní boli práve tí, čo život svoj toľko ráz za blaho ľudu svojho šípom nepriateľským a nebezpečenstvu sa vystavovali. Literné pedantstvo k chabosti priviedlo duchov národných; živé ducha národného ale snaženstvo toľkorakými dôvodmi obetované, toľkými mučeníkmi a hrdinmi potvrdené, ustávaním neustálym, namáhaním nevysloviteľným, nebezpečenstvom všelijakým sprobované a v ohnivej peci tisícorakej nehody preparované, myslíme predsa a v spravodlivosť súdov vašich veríme, náležite, ako životné uznané a ocenené bude!

Z myšlienky a slova povstali naše boje; a po skončených bojoch nachádzame sa u tej myšlienky, z ktorej ony pošli. Na počiatku bolo semeno konca, a u konca sú počiatky všelijakého budúceho živobytia.“[131]

Naostatok ešte nech prijmú najvrúcnejšiu vďaku slovenskú tie pohostinské rodiny zbratrenej Moravy, Čiech a južného Slovanstva, ktoré synov národa nášho u seba zdržovali, prenasledovaných a ranených bojovníkov starostlivo liečili a opatrovali. Pamiatka takýchto rodín je večná!

Takto končím počiatok samostatného sa pozdvihovania národa slovenského. Ak dá Boh, i pokračovať budem v rozprávke o bojoch národných. Lež ešte jedno slovo k závierke.



[129] Že Slováci v najpríhodnejší čas povstali, to svedčia okolnosti. 27 000 mužov silná armáda maďarská mala utekajúcemu Jelačičovi v septembri 1848 do boku vpadnúť. Túto silu zdržali Slováci od 18. až do konca septembra, medzi ktorým časom Bán až ku blízkosti Viedne postúpil! Čo — keby Slováci na ľavom brehu Dunaja boli držali s Kossuthom?

[130] Pozri Zněuctění památky Dra M. Luthera, str. 23.

[131] Pozri aj Větín od Michala Miloslava Hodžu, str. 163 a 164.




Mikuláš Dohnány

— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.