Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 99 | čitateľov |
Národní vodcovia pri počiatku vyviňovania sa života slovenského vyučovaním mládeže, spisovateľstvom, cestovaním po zemi slovanských kmeňov a oboznámením sa s prvými hlavami slovanskými kládli nevedomky základ budúcnosti národa vlastného. Lebo teraz, kde sa pohli, všade ich známi a priatelia vítali, ich žalobám uverili a podávajúc im ku dielu novému pomocnej ruky, ich žiadosti vyplňovali a napomáhali.
Slováci, ktorí zahoreli láskou k rodu svojmu, až do najnovších časov boli čistej myšlienke posvätení, v umení a vo vedách pohrúžení: „myšlienka bola ich zbroj, myšlienka ich pole, myšlienka ich výhľad do budúcnosti“. Neboli medzi Slovákmi žiadni diplomati tajných kabinetov, politici v každom okamžení sa pretvarujúci, ani komandanti vojska, zbehlí v taktike vojenskej — súc napospol pred salónovým, diplomatickým a kabinetným svetom do samoty odsúdení. Celá takrečená inteligencia slovenská iba napredok seba a potom národ svoj vzdelať a osvietiť zamýšľala. Inteligencia táto záležala z mužov a mládencov, ktorí v rodinnom kole pri veselom speve a rozhovoroch najviac o národných predmetoch sa zabávajúc, zlosti a hrôzy, ako i líškavé a podvodné reči sveta ani ako mak si nevšímali a zo samých úradov sa vytvárali,[74] aby v národných prácach svojich prekážaní neboli; začo ich ľudia nízki (iba po chlebíčku pachtiaci) za podivných a mníchov svetu odomretých vyhlasovali. — Títo mužovia a mládenci slovenskí, ktorí iba dakedy si pieseň o „slobode“ a „boji“ zaspievali, naraz v ideáloch svojich — čarovnými povesťami o „slobode“, „barikádach“ a „divadle“ nie viac ideálnych, ale skutočných bojov a krvavej vojny — pretrhnutí, čo si počnú, kam sa obrátia? — Kde je ale myšlienka, duch i sila posvätenia sa, tam je všetko možné. — Z tichých, pred svetom opovrhnutých „mníchov“ povstali bojovníci slovenskí.
Pri výhľadoch na vojnu, ktorej Slováci vyhnúť nemohli, prvé bolo postarať sa o mužov v týchto veciach zbehlých, taktike vojenskej priučených. A tu zas pozorujeme, že národní vodcovia boli poznali budúcich komandantov ešte vtedy, keď sa o vojne nikomu ani len nesnívalo.
Hurban v mladosti svojej, ako vyslanec Ústavu prešporského, cestujúc roku 1839 po Morave, oboznámil sa v Brne s jedným kadetom, Bedřichom Bloudekom a spolu i so Zachom, ako mužom už vtedy veľmi skúseným. O tomto poslednom písal Hurban na priateľov svojich roku 1840 takto: „S Borivojom (t. j. Zachom) som sa dlho a prospešne rozprával. Borivoj je človek, ktorý je vstave nielen pluky komandovať, ale aj v kabinete riadiť loď obce v rozbúrenom mori svetopanstva.“ Takto pôsobila osobnosť Zachova na mladého Hurbana. — A skutočne Zach a Bloudek boli hrdinovia neskoršej drámy slovenskej a k týmto dvom náčelníkom národných povstalcov sa pripojil i Janeček.
Bloudek a Janeček byli vystrojení pred septembrovým povstaním na Slovensko, aby tam kraje a terén budúcich výprav vojenských prehliadli. V Nitrianskej stolici navštívili Myjavu, Brezovú, Vrbovce atď. Na hornom Slovensku prešli cez Turiec, Kremnicu, Banskú Bystricu. A na týchto stranách sa nezadlho objavia i národné boje slovenské.
[74] U jednotlivcov na taký stupeň vyšlo čisté posvätenie sa myšlienke, že oddaní službe ducha a národu — i najsladších zväzkov manželstva sa zriekali.
— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam