Zlatý fond > Diela > História povstania slovenského z roku 1848


E-mail (povinné):

Mikuláš Dohnány:
História povstania slovenského z roku 1848

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Barbora Majerníková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 99 čitateľov


 

4. Slovenčina

K dobrému pochopeniu nastávajúcich dejov potrebné je vedieť, ako slovenčina pôsobila na vyvinovanie sa národa slovenského; nech si teda nikto nesťažuje o nej dakoľko slov prečítať.

Myšlienka o potrebe slovenčiny povstala roku 1843 v duchu viacej učených mužov na Slovensku, ktorí posiaľ vo vzdelanej, od predošlých spisovateľov slovenských zdedenej a v literatúre prechovávanej češtine písanými knihami Slovákov prebudiť a k povedomiu priviesť všemožne sa vynasnažovali. Ale pozorujúc, že to do života nezasahuje, že ich spisy iba daktorí jednotlivci, najviac kňazi evanjelickí (ktorí sa knihami i v druhých rečiach písanými vzdelávať mohli) čítajú, že pri češtine celé duchovenstvo katolícke, ako aj vyššia i nižšia šľachta z národného chrámu sa vytvára, a ľud, na ktorom im predsa najviac záležalo (jak katolícky, tak evanjelický), len vo tmách nevedomosti a slepoty zostáva: umienili si živou rečou ľudu k národu hovoriť a viesť ho touto k povedomiu vyššej osvety. Slovenčina sa pomaly začala vytvárať; — ak pamiatke odchodu mládeže z Bratislavy prvé svoje perly priniesla.[8]

Rezkým životným vystúpením slovenčiny sa stalo rozdvojenie duchov na Slovensku. Povstala stará a nová škola; prvá sa priznávala k bibličtine, druhá ku slovenčine. Ale rozdvojenie toto bolo slabé a ľahké k premoženiu. Lebo tu sa opreli ustávajúci už a od sveta z vyššej strany odtiahnutí bojovníci proti mužom a mládencom svetu sa tešiacim, životaplným, k búram prichystaným; alebo ľudia náruživí, všetko na svoju osobu vzťahujúci, čo z ich hlavy nepošlo, zatracujúci, proti mužom bez osobných nárokov, iba na vôľu, žiadosti a potreby národa ohľad berúcim, nie o svoju slávu, ale jedine o blaho národného celku sa starajúcim. — To bol teda boj nerovný; a keď Staroslováci už umĺkali alebo v ohavných brožúrach žlč svoju vylievali, mladá škola slovenská s celým zápalom a obetavosťou do života zasahovala.

Bratom Čechom ani tak za zlé mať nemôžeme, že sa proti slovenčine ohlasovali. Pochádzalo to sčiastky z nedokonalej známosti stavu a života, potrieb a okolností ľudu nášho, sčiastky z osobovania si historického práva k tomu: upomínať Slovákov na spojenie literárne, ležalo to i v ich vlastnom interese, získať čo najviac pracovníkov literatúre svojej, aby sa k boku druhým európskym národom postaviť mohli. Dopustili sa, pravda, daktorí i nespravodlivých výčitiek, čo Slovákov veľmi bolelo; ale bratská láska odpúšťa útržky jednotlivcov pravdivosti veci neznajúcich. Medzitým v Čechách i na Morave sa nachádzali geniálnejšie hlavy a vrúcnejšie duše, ktoré krok tento nezatracovali, ale v ňom iba obohatenie reči a literatúry slovanskej predvídali. K týmto patria najmä slávni Hanka, Klácel, nezapomenuteľný Slovákom Kadavý a druhí znamenití kmeňovci.

Slovenčinou sa odrazu nový život vzbudil na Slovensku. Všetko sa hore chápalo; učení, neučení, zemania, mešťania i dedinčiari k národu svojmu sa priznávať začali. Činnosť a obetavosť, zápal a vytrvalosť za veci národné nastali zo strany katolíckej i evanjelickej, jak na poli cirkevnom, tak i politickom. Slovenskie národnie noviny s Orlom tatránskym roznášali nové myšlienky a roznecovali lásku k národu: viedli ľud ku prameňu čerstvého života, podávajúc mu spôsob k jeho duchovnému i telesnému dobrobytiu. Sem patrí: vzdelanosť a osveta, kupectvo a priemysel, vykúpenie a oslobodenie sa spod urbára atď.; knihy sa nepísali pre bibliotéky, ale pre život; podávali sa v nich myšlienky záživné a zrozumiteľné, veci potrebné a užitočné. Čo všetko nezostalo bez krásnych, blahodarných následkov. Náhrady v knihách vyslovované prechádzali do života. Povstalo na Slovensku sto a sto spolkov miernosti,[9] zakladali sa nedeľné školy, pri týchto povstali po mestách i po dedinách knihovne a čitárne; ľud vediac, že iba osvietenie rozumu jemu z biedy pomôže, priúčal sa za knihy peniaze vydávať. — Krom tých ústavov spomenutie zasluhujú na mnohých stranách Slovenska založené opatrovne a spolky hospodárske, z ktorých mnohé dosiaľ znamenite účinkujú.[10] Nastúpilo odkupovanie sa od panštiny; holé a pusté vrchy vysádzali sa ovocným alebo divým stromom atď. Slovenskí zemania upozornení na svoj pôvod začali sa priznávať k národu slovenskému, nazdávajúc sa predtým, že by pri češtine museli byť Česi a nikdy dobrí uhorskí vlastenci. Na evanjelických školách a lýceách povstali Jednoty slovenské, v ktorých sa mládež za hodných učiteľov ľudu pripravovala. Takéto Jednoty boli v Bratislave, Štiavnici, Levoči, Kežmarku, Prešove atď. Týmto podobné podujatia sa aj na mnohých semeniskách (seminároch) katolíckych objavovali, vzrastajúc zo dňa na deň na duchu, zápale a činnosti.

Sem patrí mimo toho založenie Tatrína,[11] spolku literárneho, pri ktorého založení veľká účasť vlastencov slovenských sa ukázala. Najdôležitejšie z jeho zasadnutí bolo roku 1846 v Čachticiach, kde z dvanástich stolíc reprezentanti národní u velebného katolíckeho farára Urbanovského sa boli zhromaždili, a zákony spolku ustanoviac, pekné peňažité obete poskladajúc, autoritu literárnu na Slovensku založili. Dosť sa proti nemu a jeho zakladateľom Maďari a maďaróni nadrapovali, ale on neprestával vydávať znamenité knihy, napomáhať na vyšších školách študujúcich jak katolíckych, tak evanjelických mládencov a inšie podujatia národné. (Napríklad Bohúňa [maliara] pri vydávaní národných krojov Tatrín napomáhal.) To sú všetko zásluhy slovenčiny! Čo za tristo rokov nevedeli vyviesť „bibličtiny“ a „češtiny“ sa pridŕžajúci, slovenčinou (v hrozných okolnostiach) pri fanatizme maďarskom za dakoľko rokov sa vyviedlo a uskutočnilo.[12]

Čože vedia veľkého z tejto epochy preukázať Staroslováci, donkichotskí rytieri za reč od nich „lingua sacra“ menovanú?[13][14] Veru nič veľkého; — ak vyjmeš veľkosť grobianstva, surovstva a podlosti launerovskej, lanštiakovskej, adamišovskej, klsákovskej atď.! Ukryli sa títo nevládni bojovníci zas do svojich dier, z ktorých boli slovenčinou na chvíľu vyježení, a naľakajúc sa jej, ako sršne na ňu sa oborili. Všetky dobré hlavy a činné, zapálené duše sa naklonili ku slovenčine.

Neskôr uvidíme, za čo vlastne väčšia čiastka tých ř-ových rytierov bojovala, aké boli ich úmysly a čo pod plášťom „bibličtiny“ ukrývali? Nič inšie, iba zradu proti mužom najzaslúžilejším, zradu proti národu a celému Slovanstvu. (Akoby také lanštiakovské šeplety Slovanstvu mohli uškodiť!)



[8] Báseň Mojim vrstovníkom od Janka Rimavského.

[9] Na tomto poli, okrem mnohých druhých vlastencov slovenských (ktorých mená v histórii o spolkoch miernosti zapísané budú), menovite horlivý katolícky veľkodivínsky farár Závodník neuvädlé vence spomienok si uplietol. Pri tejto príležitosti aspoň jeden z jeho šľachetných skutkov spomeniem, a síce: dľa naloženia centrálnej, vo Veselom držanej schôdzky v záležitostiach spolkov miernosti, zozbierajúc neúnavnou pilnosťou a zápalom vyše 60 000 podpisov (zo všetkých skoro stolíc Uhorska) za spolky miernosti, záležitosť túto roku 1848 Jeho výsosti cisársko-kráľovskému nádvorníkovi, všetkým katolíckej i gréckej (zjednotenej i nezjednotenej) cirkvi biskupom, evanjelickým superintendentom a naposledy samému snemu uhorskému skrze vyslancov trenčianskych predložil s tou vlasteneckou žiadosťou, aby sa nemierne pitie pálenky krajinským zákonom obmedzilo a tak polepšenie biedneho stavu ľudu značne napomohlo. Prekazili vec túto únorové v Paríži vypuklé pohyby.

[10] Nech je tu aspoň Brezovský hospodársky spolok na príklad uvedený, ktorého kapitál dosť z malých počiatkov na 15 000 zlatých narástol. Najväčšiu zásluhu má pri ňom výborný a neúnavný učiteľ tamojší Karol Sucháč, ako i jeho celá za veci národné zaujatá rodina, ktorá, kým on ako kapitán so Slovákmi bojoval, o spolok tento vrúcne sa starala a všetko v poriadku vedúc, za celý čas jeho neprítomnosti v dobrom stave ho udržala.

[11] Pozri Dobruo slovo od Michala Miloslava Hodžu.

[12] K potvrdeniu slov mojich uvádzam tu odpoveď J. Trokana Staroslovákom na ich nestydaté reči hovoriaceho: „My máme vlastnú reč; máme veľký slovník, a to je: celý zabudnutý náš národ slovenský, v ktorom každá verná duša zlatými literami je zapísaná; naša gramatika a syntax sú teraz nedeľné školy a spolky krásne sa zmáhajúce, v ktorých sa prednáša tá logika: „Národ, ktorý sa sám neopúšťa, nebýva opustený. Naša filológia sú také spisy, ako je Kadavého Čítanka…; naša filozofia teraz je vrúcne uzrozumenie sa v tom, čo náš duchom aj telom klesnutý národ podtatranský spamätať, k povedomosti priviesť, povýšiť, a tak istú budúcnosť poistiť môže; o to sa stará katolík, nekatolík, to koná učiteľ, to duchovný, to svetský, to mladý, to starý, verný Sloven atď.… Preč aj s tým návrhom, že Nemci trebárs aj na mnohé podnárečia sa delia, jednu všeobecnú reč majú, ktorá ich spolu viaže. Dobre! či my nemáme tiež tú všeobecnú reč, v ktorej so Slovanstvom hovoríme? My nosíme v srdci celý náš národ, na prsia kladúc každého slovanského brata skadiaľkoľvek, máme my všeobecnú reč, a to je vrúcna láska naša ku všetkým, v tejto sa my ku Slovanstvu a ku človečenstvu hlásime a hlásiť budeme atď.“ Orol tatránsky, roč. 2., č. 66.

[13] „lingua sacra“ — svätá reč

[14] Rozumej reč kancľovú starej módy kňazov evanjelických, ktorá je nie ani čeština, ani slovenčina, ale iba čistá balamutina.




Mikuláš Dohnány

— básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik, Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.