Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 71 | čitateľov |
K stému výročiu jeho narodenia (16. októbra 1830 — 16. októbra 1930)
I
Naša literárna história musí ešte veľmi mnoho doháňať, aby aspoň približne osvetlila vývoj literárnych pomerov na Slovensku. I to, čo už bolo doterajšími literárnymi historikmi tak alebo onak napísané, musí byť zrevidované, opravené a doplnené na základe úplnejšieho materiálu a hlavne tiež na základe nových literárnovedných hľadísk. Sociologická metóda, ktorá sa uplatňuje v novšej dobe v literárnej vede, môže nám objasniť mnohé temné a záhadné stránky literárneho Slovenska. Nadmieru zaujímavým obdobím pre Slovensko nielen literárne, ale i politicky a kultúrne vôbec je napr. obdobie medzi rokmi 1844 — 1875. Krátkych tridsať rokov, ale vo vývoji nášho slovenského a kultúrneho úsilia má nedozerný význam a dôležitosť. Nie že by v nich boli nejaké zvlášť cenné hodnoty, ale hlavne svojím usmernením a orientáciou. O týchto veciach na tomto mieste a pri tejto príležitosti nie je nám možné uvažovať. Zmienili sme sa o všetkom tomto len preto, aby sme mohli umiestiť Ľudovíta Kubániho, ktorého storočné jubileum narodenia si pripomíname, do tohoto obdobia, ktorým bola priamo určená jeho vývojová dráha literárna a možno i jeho životné osudy. Ľudovít Kubáni, pravda, i mimo dobrých obmedzovaní bol určovaný i svojimi zriedkavými ľudskými a básnickými osudmi.
Mnohým spisovateľom nie je osudom dovolené, aby sa mohli plne uplatniť a vyrásť, aby mohli aspoň približne celkom využiť svoje prirodzené dary ducha a darovať ich vo forme slovesných výtvorov ľudu, z ktorého vyšli. Za svojho života nemajú kedy sa rozvinúť a dozrieť. Objavujú sa veľmi rýchle a znenazdania ako meteor v tmavej noci, aby znovu zapadli do neznáma, nenávratne a bez kompromisu. I na samom Slovensku mohli by sme nájsť niekoľko takých príkladov. Prekvapujú svojou mladosťou a mladistvou odhodlanosťou i schopnosťou. Rýchla smrť, často náhla a tragická, býva im tiež priaznivým činiteľom, ktorý ich ľudsky a básnicky zveličí a zveční. Letmo si sprítomnime veľké svetové literárne zjavy takýchto osudov: Byron, Shelley, Puškin, Lermontov, Mácha, Petőfi, Jesenin. Na samom Slovensku sme mali tiež niekoľko takých zjavov, hoci v meradle menšom a skromnejšom. Na začiatku minulého storočia bol to Samuel Rožnay, nadaný básnik a prekladateľ, predchodca Václava Hanku, Josefa Lindu a Svobodu vo falšovaní a objavení starých rukopisných pamiatok v našej literatúre. Samuel Rožnay pokúsil sa totiž o „Žižkiádu“, ktorú chcel podvrhnúť bratislavskému Palkovičovi ako nález. Tragické životné osudy mal i Mikuláš Dohnány, Ján Miloslav Capko-Znievsky, Adolf Svätopluk Osvald, Janko Kráľ, i keď sa dožil staršieho veku, a niektorí iní, starší i mladší, známejší i menej známi. Z poštúrovskej generácie bol takým zjavom i Ľudovít Kubáni.
Ľudovít Kubáni vtedajšej a pozdejšej generácii javil sa poetom veľmi sľubným a nádejným. A my dnes po dlhšom časovom odstupe a po priaznivejšej možnosti porovnať jeho tvorbu s tvorbou jeho mladších i starších vrstovníkov môžeme bezpečne usúdiť: javil sa takým nie bezdôvodne, hoci sme si tiež plne vedomí, že práve v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia za tvorivej nemohúcnosti a suchoty nemohol sa vtedajším posudzovateľom zdať iným, než sa práve zdal. Tam, kde je pustota a púšť, tam i menšie zjavy zdajú sa väčšími, než v skutočnosti sú. Práve preto bol medzi svojimi vrstovníkmi nemálo cenený, ba preceňovaný. Dalo by sa o ňom uviesť napríklad niekoľko starších hlasov, ktoré mu príliš nadbiehajú a pochlebujú. Keď ich posudzujeme podľa dnešného stavu vecí, preceňujú ho na celej čiare. Po jeho tragickom skone niekoľkí z vtedajších básnikov vyspievali nad ním svoj básnický žiaľ. Napr. Miloslav Dumný, Ján A. Fábry a Philadelphy. A medzi týmito menej známymi hlasmi bol i hlas veľkého Andreja Sládkoviča v almanachu Tábor I. (1870) „Nad mŕtvolou Ľudovíta Kubániho“ a končil sa takto:
„Učíš Slovákov svojich to: jak žiť treba a — jako umrieť netreba.“
Proste teda od Ľudovíta Kubániho očakávalo sa veľmi mnoho pre slovenské literárne snahy. Rozhodne viacej, než mohol dať. Zapadlý a básnicky plachý poet prinášal takto do úhoru slovenských možností a túžob na Slovensku v suchých rokoch svoj kvet nádejí. Nebolo jeho chybou a nezáležalo na jeho vôli, že sa nemohol rozviť, že všetky tie túžby a nádeje boli prelámané krídla. Raný kvet bol spálený jarnými mrazmi.
Keď si však pripomíname všetky ťažkosti doby a prostredia, nálady a nepriateľských výbojov, ľahko pochopíme, že za takého stavu vecí, aký bol vtedy, naozaj nebolo možno žiť a tvoriť lepšie. Za vtedajšej dusnej atmosféry nebolo vlastne možné ani jednému slovenskému spisovateľovi, aby sa rozdal celý, aby napísal a vyhovoril všetku bohatosť svojho vnútra. Nie. Ich tvorba a činnosť vôbec bola náhodná, regulovaná možnosťami a okolnosťami. Tvorili len mimochodom, v intervaloch a náhodne, často vlastné a opravdivé poklady ich duší neotvárali sa vôbec dokorán a odchádzali spolu s nimi do neznáma.
Ľudovít Kubáni bol pozdejšie vysoko cenený napr. i samým Jaroslavom Vlčkom v oboch jeho knihách o slovenskej literatúre. Pozdejšie však zmenil svoj názor, nemal ho však možnosť definitívne formulovať. Svoj opravený a záporný názor vyslovil v článku v Slovenských pohľadoch 1911, str. 91 — 102, „K dejinám literatúry slovenskej“: „Nové čítanie však nielen zvyšuje, lež i znižuje hodnotu diela. Dnes by som už nepodpísal mienky svojej z r. 1890 o Žellovi alebo Kubánim ako básnikoch; ich umelecký dojem vidí sa mi byť oveľa mĺkvejší.“
II
Životné a ľudské osudy Ľudovíta Kubániho boli veľmi pestré a romanticko dobrodružné. Často hodne nešťastné, nie však bez interesantnosti a príťažlivosti. Najpôvabnejší jeho životopis napísal Záboj Kellner-Hostinský v almanachu „Tábor“ I.; kto sa chce podrobnejšie poučiť, odkazujeme ho tam. My však len v krátkosti naznačíme jeho životné dáta, aby sme mohli podrobnejšie vystopovať jeho literárnu tvorbu a urobiť si o nej správnu predstavu. Kubáni sa narodil 16. októbra 1830 v Slovenských Záhoranoch v Malohonte. Tieto gemerské a malohontské kraje tvoria akýsi uzavretý svet po niekoľkých stránkach. Predovšetkým geograficky. Je to zemepisná jednotka, hornatá a drsná, nie je ani tak bohatá na prírodné krásy, ako skôr zaujímavá a príťažlivá. Nie si opojený tou prírodou, ale rozhodne sa cítiš dobre v jej strede. A potom i dialekticky a jazykove možno pozorovať určité špeciálne znaky, čo zase napomáha provincionálnu uzavretosť tohoto kraja.
A historicky, literárne a tradične! Je to samostatný svet, ktorý tvorí určitú, či už vedomú alebo nevedomú jednotku. Našej literatúre na Slovensku tento kraj dal pomerne najviac literátov v staršej dobe, nie, pravda, len ojedinelých a osamelých, ale celé rody, generácie a spoločnosti. Nie je možné tuná o všetkých sa zmieňovať. Každý má toľko literárnohistorických vedomostí, aby si toto vedel sprítomniť. A okrem všetkého tohoto v tomto kraji panoval Jan Jiskra z Brandýsa. S ním sa tu usadilo hodne Čechov, po tragédii bielohorskej tiež. Pre túto bohatosť kultúrnu a myšlienkovú tento kraj nemohol na Ľudovíta Kubániho a jeho slovesnú tvorbu nevplývať. Máme dokázané, že pri zakladaní svojho literárneho časopisu, ktorý ručne písal, myslel na spoločnosť Holkovu a Reussovu.
Napriek tomu však, že osudy nadaného spisovateľa boli dosť divné a pestré, predsa nedostal sa nikdy ďaleko od svojho rodného kraja. I jeho existenčné pomery boli kľukaté a smutné. Nie, pravda, vždy. Bol dozorcom hutí, pisárom slúžnovského úradu, slúžny, notár, sudcovský pomocník, a konečne po rakúsko-uhorskom vyrovnaní r. 1867 bol pozbavený úradu, žil bez zamestnania, ale nie bez práce. Bol činným stále. Ale jeho nádejný život bol pretrhnutý v Rimavskej Bani. Dňa 29. novembra 1869 šiel za povinnosťou do Rimavského Brezova. Ten deň napísal krásnu báseň na 30. novembra k meninám Andreja Sládkoviča, ale ešte toho istého dňa večer pri kartách bol zaklaný v hádke s protivníkom, ani nie štyridsaťročný. Teda v čase, keď sa jeho tvorivé dary začali rozvíjať a zároveň sľubovali priniesť plodné ovocie.
Pavel Dobšinský v liste Jánovi Bottovi dňa 29. decembra 1869 píše o jeho tragickej smrti: „Veru to už ináč nebude, len tak, ako je. Laja Kubániho viac neuvidíš. Smrť jeho je dielo okamžitého výbuchu náruživosti pri kartách — tak okamžitého, že ani vrah, ani prítomní… nevedeli a náležite nespozorovali, čo sa stalo, len keď už Lajovi hlava odpadla a klesla na stôl, za ktorý si po zadanej rane usadnul…“ Ale napriek všetkým, prekážkam a ťažkostiam, napriek mladému veku a žalostnému skonu získal si Ľudovít Kubáni v našej literatúre jedno z poprednejších miest, súc literárne činným všestranne: básnik, dramatik, románopisec, poviedkár a kritik. Nič nevybudoval a nevytvoril definitívne. Jeho tvorba, toť torzo vo všetkých smeroch, ale torzo, ku ktorému sa nám treba vracať hlavne teraz, v čase jubilea jeho narodenia, aby sme si ho sprítomnili a zopakovali si všetko to, čo vytvoril a pre nás zanechal.
(1930)
— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam