Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 71 | čitateľov |
Hájomil: „Z ruských hôr“. Básne z bojišťa. Kniha I. Nákladom vlastným. V Lipt. Sv. Mikuláši 1928. Strán 62. Cena 8 Kčs.
Hájomil v slovenskej poézii má svoje miesto, a nie najposlednejšie. Hneď pri svojich začiatkoch vedel zanôtiť na svojej osobitnej strune a vydať zvláštny zvuk, ktorý ti bol vzácny svojou úprimnosťou, milotou a lahodou. V jeho počiatkoch nebolo skoro ničoho chceného, schválneho a veršotepeckého, hoci sa veľmi často priúčal na poézii druhých spisovateľov a neraz tiež na poézii Hviezdoslavovej. Tento posledný podľa všeobecného usudzovania bol rozhodným iniciátorom a inšpirátorom Hájomilových veršov. Preto práve vyhlasujú ho i za Hviezdoslavovho epigóna. Nechceme sa tu rozpísať o správnosti a nesprávnosti takých a podobných súdov. Fakt však je, že na Hviezdoslavovi sa mnoho učil tvarove i slovníkove. Hlboké náboženské cítenie a názory na pospolitý ľud majú obaja tiež spoločné, ale vôbec sa nemôže tvrdiť, že by ich Hájomil mal od Hviezdoslava. Sú podstatou jeho vlastnej bytosti básnickej i ľudskej. Neslobodno tiež zabúdať na jeho poéziu vlasteneckú, či lepšie povedané: na jeho poéziu, kde sa vyznáva zo svojej lásky k domovu, k domácim hájom a stráňam, kde s vytržením a pátosom spieva o národnej budúcnosti a verí v ňu vierou nábožensky prostého a úprimného človeka. I to má spoločné s Hviezdoslavom.
*
Cez veľkú vojnu Bohuslav Klimo bol na ruskom fronte a spieval svojím spôsobom i tam. Pravda, vo väčšine týchto vojnových a frontových básničiek, ktorých je 72, užíva jednoduchej formy prostonárodných a ľudových piesní a zbavil sa svojich širokoveršových básní, valiacich sa v mohutnom rozvlnení. Na fronte za stáleho nebezpečenstva nebolo kedy a nebolo ani nálady ani príležitosti užívať zložitejších veršových techník, hoci básnik neraz sa zadumal a zamyslel nad jedinečne hroznými momentmi ľudského rozbesnenia. Jeho verše „Z ruských hôr“ vyšli pôvodne v Slovenských pohľadoch roku 1916, teraz vychádzajú v samostatnom zväzočku. Zdalo by sa, že príležitostne a improvizované vznikajúce piesne po toľkých rokoch nebudú dosť svieže a hybné, aby nás zaujali a aby vedeli v nás vyvolať patričný dojem. Ale je to mýlka. V jeho zbierke sú čísla, ktoré si rád opakuješ i dnes. Väčšina ich však je slabá obsahom i formou. Nasledujúca Hájomilova zbierka bude po umeleckej stránke iste hodnotnejšia, hoci pojme v sebe jeho staršiu tvorbu. Treba sa na to tešiť.
(1928}
— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam