Zlatý fond > Diela > Kritické torzo


E-mail (povinné):

Ján Igor Hamaliar:
Kritické torzo

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 71 čitateľov


 

Slovenská súčasnosť v románe

Milo Urban: Hmly na úsvite. Román. Vydala Družstevní práce v Prahe 1930. Strán 635.

Milo Urban dobre sa nám predstavil ako beletrista prvotriednych darov a schopností medzi ostatnými svojimi druhmi na Slovensku, poväčšine staršími, už svojimi začiatočnými črtami, čerpanými z dravosti dedinského života. Román. „Živý bič“, ktorý sa už dočkal veľkých úspechov i mimo okruhu slovenskej zeme, postavil Mila Urbana nesporne na prvé miesto medzi prichádzajúcimi slovenskými prozaikmi. Druhý diel „Živého biča“, román „Hmly na úsvite“, zasa nám len potvrdil náš poznatok. Na Slovensku podstata opravdivého a rýdzeho — prosím, aby sa tomuto slovu rozumelo opatrne a s určitými výhradami — slovenského života bola a je až dosiaľ na dedine, v sedliackom prostredí. Všetky prozaické i románové pokusy, ktoré sa po prevrate všemožne usilovali napísať román z veľkomestského prostredia slovenského — zlyhali. Milo Urban už tým, že rozpoznal tento dôležitý fakt, tým, že preniesol váhu od menej dôležitého na dôležitejšie v slovenskom prostredí, dokázal, že je sľubným zjavom. Rozumie sa, jeho poviedky a romány nemožno porovnávať s podobnými plodmi v slovenskej literatúre, ktoré vznikli zo slovenského prostredia. Nie je to už idylické zásvetie ani folkloristické a dialektologické náčrtky alebo karhajúce a moralizujúce traktáty, výseky humoristicko-satirické zo života a pod. Je to u Urbana plný sedliacky život, zamotaný a komplikovaný. Nijaká jednoduchosť, prostota a idyličnosť. Až raz literárna kritika porovná a ocení Urbanovu tvorbu so staršou i súčasnou slovenskou tvorbou, tento fakt vtedy vynikne veľmi jasne.

Pri románe „Hmly na úsvite“ treba sa zamyslieť ešte nad jedným zjavom. Je to súčasná doba, ktorá je v ňom zachytená. Súčasnosť, to je vždy pre spisovateľa nebezpečné, hlavne súčasnosť politická a sociálna. Čo ako sa autor snaží byť objektívny, prikláňa sa predsa na tú alebo na onú stranu. Román „Hmly na úsvite“ je pokračovaním „Živého biča“. Ráztoky a Hlavaj sú hlavné osoby. Črty na dedine sú opäť urbanovsky svieže, dravé, postupne vzrastajúce. Ale časti, ktoré sa zaoberajú líčením politického pozadia, nezdajú sa nám vydarené. Inak, pravda, partie, ktoré líčiá protičeskú náladu a autonomistické hnutie na Slovensku, sú psychologicky vystihujúce a zdarené, hoci zase musíme poznamenať, že i tieto otázky, kým sú takou žeravou prítomnosťou, nedajú sa objektívne zachytiť. Jeho charakteristika Černovského ktorý má byť Hlinkom, a dr. Žubora, ktorý má byť dr. M. Hodžom, nie je priliehavá. Dialóg je často prizdĺhavý a únavný. Podrobný rozbor je tu žiadúci. Vcelku je nový román Urbanov dobrý. Budeme zvedave vyčkávať ďalší diel, aby sme potom podrobne ukázali na jeho prednosti i chyby. Tieto romány s románom M. Rázusa „Svety“ budú iste dobrým prejavom o kľukatej prítomnosti na Slovensku.

(1930)




Ján Igor Hamaliar

— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.