Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 71 | čitateľov |
Spor, ktorý vypukol obnovenou silou medzi profesormi Filozofickej fakulty Komenského univerzity, Škultétym a Chaloupeckým, prenikol k nemalému zdeseniu tých, ktorí si od srdca želajú pokojnej atmosféry na Slovensku, už i do širších vrstiev, a dnes máme tam pomaly už len dva nepriateľské tábory, navzájom sa horlivo potierajúce: tábor škultétyovcov a chaloupeckovcov. Veľmi nepatrný je počet tých, ktorí posudzujú nepredpojate celý spor a vidia zlomky pravdy na oboch stranách.
Lebo pravda, ako to obyčajne býva pri zásadných sporoch, je skutočne ako u Chaloupeckého tak i u Škultétyho. O čo vlastne ide? Chaloupecký tvrdí asi toto: Reč o „tisícročnej porobe“ a o „tisícročnej priehrade“ medzi českými a slovenskými kmeňmi je historicky nedoložiteľnou frázou, ktorá je vlastne škodlivá, lebo akosi potvrdzuje maďarskú tézu o tisícročnej minulosti svätoštefanskej ríše. Skutočnosť je iná: tých „tisíc rokov“ nutno zredukovať o niekoľko storočí. Škultéty naproti tomu hovorí: Nie je naprosto žiadnou frázou hovoriť o tisícročnej porobe, ona je historicky doložiteľná. A naprosto nemôže škodiť slovenskej veci, lebo len utvrdzuje v nenávisti k bývalej maďarskej nadvláde.
Vidíme: spor dvoch historikov, ktorý by sa dal dokladmi ľahko vyriešiť, či už v prospech prvého alebo druhého. Keby však šlo len o konštatovanie faktu, nebola by z tohoto sporu — aféra, ktorá dnes nadobúda rozmerov otázky národnej cti, ba priam kultúrneho škandálu. Spôsobili veci skutočne podradné, že sa roznietili i vášne širších vrstiev a že sa československý tábor rozdelil na tábor škultétyovcov a na tábor chaloupeckovcov. Konečne nemá rozhodujúceho významu, či maďarský útlak trval desať storočí alebo sedem storočí. Takticky a z politického hľadiska by bolo snáď rozumnejšie ponechať vieru v „tisícročnú porobu“ na čas ešte nedotknutú, veď i odhalenie královédvorských rukopisov prišlo len z nutností o viac decénií pozdejšie — keď už vykonali svoje poslanie v českom národe.
Čo vyvolalo však náruživú odpoveď profesora Škultétyho s jej nepremysleným a iste odsúdeniahodným zakončením, je — tón celej úvahy Chaloupeckého. Iste sa muselo dotknúť starého a úctyhodného slovenského národovca na najcitlivejšom mieste, keď prof. Chaloupecký s istou dávkou vedátorskej povýšenosti prikladá svojim invektívam o slovenskom národe ironické poznámky, v zátvorkách, pravda, ako o niečom, čo je „s vlastnou svojou minulosťou — alebo bez minulosti, ako sa vec chápe, s vlastnou svojou kultúrou — alebo nekultúrou, s vlastným svojím jazykom — ale niečím, čo sa za zvláštny jazyk vydáva…“, alebo keď doslovne píše o slovenskej kultúre ako o „nejakej bastardnej kultúre“.
(1925)
— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam