Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 71 | čitateľov |
Sborníček Jakuba Čišinského [Se 6 obrázky]. Vypravil prof. dr. Josef Páta. V Prahe 1926. Nákladom Česko-lužického spolku „Adolf Černý“ ako 10. zväzok „Česko-lužickej knihovníčky“. Strán 77. Za 5.— Kčs pre členov spolku, za 10.— Kčs pre nečlenov.
Lužickí Srbi žijú v neustálom zápase, v neprestajnej borbe o púhe jestvovanie i o púhy pohyb. Nesmú byť tým, čím sa narodili, tým, čím ich vytvorila príroda a stvoril boh. Aby toto nešťastie paralyzoval Osud (lebo čím by sme to nazvali?), dáva Lužickým Srbom verných a veľkých synov, ktorí ich v tejto borbe vedú, nalievajú im do zomdlených žíl sily a vytrvalosti. To je zase pre nich požehnaným šťastím a jedinou záchranou. Medzi najprednejších z veľkých synov lužickosrbských patrí: Jakub Bart-Čišinski. Toho roku uplynulo sedemdesiat rokov od jeho narodenia. Narodil sa 20. aug. 1856. Študoval, ako väčšina študentov lužickosrbských, dlhé roky v Prahe. Prahu a český národ pokladal za svoje vlastné. Bol farárom. Slúžil poväčšine v nemeckom prostredí, mimo svojej vlasti. Bol pyšným Srbom. U nás by sme ho mohli porovnať s Vajanským. I on stál tak pevne a mužne za svojím národom a spieval mu stále a dôsledne o povinnostiach voči národu, o národnej hrdosti. Vyzýval ho k odvahe a mužnosti. Prosil boha o ochranu svojho národa. „O, škituj, knježe Božo, Serby moje!“ — „Ochraňuj, Pane Bože, moju srbskú vlasť!“ neprestával volať. A tento závet necháva svojmu národu i po smrti: „Tak rty nechť mé Ti šepotají, i rakev mou až v hrob již dají: Chráň srbský lid!“
Literárna činnosť Čišinského je dosť hojná. Hoci v dráme sa nedomohol väčších úspechov, ale vo svojich štrnástich zväzkoch poézie je veľkým básnikom. Jeho poézia ukázala výrečne, čoho je schopný zanedbaný jazyk malého, zanedbaného národa. On zaspieval v srbskolužickom jazyku, mnohými tak opovrhovanom a nenávidenom, na hlbokom sordíne svojho srdca záchvevy svojej vzácnej, a jedinečnej duše takou formou a takým spôsobom, že by nerobil hanbu žiadnej svetovej literatúre.
Túto jeho vlastnosť má vyzdvihnúť a zdôrazniť i prítomný sborníček, vydaný pri sedemdesiatke jeho narodenia lužicko-česko-slovenským spolkom „Adolf Černý“ za vedenia, hádam sa nepomýlim, keď poviem, najlepšieho znalca písomníctva lužickosrbského vôbec, prof. dr. Josefa Pátu, ktorý písal o lužických veciach veľmi mnoho. Napísal gramatiku ich reči, vydal čítanku, zostavil slovník česko-lužický a rediguje i Vestník venovaný Lužici. Minulého roku vydal obšírnejšiu štúdiu ako predprácu k literárnym dejinám lužického písomníctva. Prítomný sborníček je tiež akýmsi príspevkom k sústavným dejinám literatúry lužickej a k monografii o Čišinskom. Lebo treba pripomenúť, že Lužickí Srbi sú na každom poli vedy veľmi zaostalí. Pomyslime si na oveľa väčšiu zaostalosť našu, a máme približný obraz. A Josef Páta iste niekedy na poli literárnohistorickom v lužickom písomníctve túto medzeru vynahradí a napíše obšírnejšie dejiny ich literatúry s pilným prizeraním sa k dejinám kultúrnych, politických a slovanských vzájomných stykov u nich.
„Sborníček Jakuba Čišinského“, vypravený veľmi vkusne i fotografiou básnika i básňou na neho od Josefa Pelíška, svedčí o svedomitej a premyslenej práci spolku „Adolf Černý“. Okrem príspevkov Pátových je v ňom i pojednanie K. Krejčího o Čišinského drámach a článok M. Krejčmářa o náhľade básnika na modernu. — Veľmi charakteristické sú poznámky Pátove, že by bolo potrebné vydať kriticky Čišinského zobrané spisy. Myšlienka je načase. A spolok „Adolf Černý“ by sa jej mohol ujať. Vydať zobrané spisy Čišinského buď v svojej knihovní, každý rok dva zväzky, a urobiť na ne subskripciu i v Lužici, alebo napomôcť a postarať sa o vydanie v Budyšíne. Aby sa tak do malých lužických domov dostala posila vytrvať a nezúfať. Veď k tomu básnik určil svoju tvorbu, nech teda pôsobí! A spolok „Adolf Černý“ bude mať vždy zodpovednejšiu úlohu. Srbi sa majú stále horšie. Pomáhať sa im musí, podľa možnosti od nás. A veríme, že síce národ lužickosrbský bude ešte dlhé a dlhé roky trpieť a strádať, ale nakoniec predsa len vyjde z toho zápasu ako víťaz…
(1927)
— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam