Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 71 | čitateľov |
Anna Lacková-Zora: „Zahodené diamanty“. Román. Tlačou a nákladom Daniela Pažického na Myjave 1928, str. 348.
Zora vstúpila do literatúry básnickou zbierkou „Jarné spevy“ (1921), ktoré vznikali počas vojny, a práve preto je v nich toľko vojnových motívov a príhod, súvisiacich s vojnou. Už táto zbierka Zorina vyznačovala sa charakteristickým a dôležitým rysom, ktorý je hlavnou okrasou i jej dalšej tvorby cez niektoré poviedky až po román „Zahodené diamanty“. Tento rys je úprimnosť, ktorá sa povedome stavia v jej tvorbe proti umelosti, nastrojenosti a falošnosti, plnej afektácie dnešných literárnych snáh skoro bezvýnimočne. A je až milo čítať tento jej nový literárno-umelecký prejav, ktorí si síce nerobí žiadne ďaleko a vysokosiahle plány a nároky, ale je len dôkladným i závažným medzníkom jej vývoja.
I dalšia Zorina novela „Za cieľom života“ (1925) presvedčila nás nielen o priamočiarosti svojej autorky, ale i o tom, že prozaické práce daria sa jej viacej. Už v tejto novele Zora dokázala byť medzi prvými prozaikmi na Slovensku. Jej próza začala sa javiť ako niečo, čo nechce žiť krátko a efemérne, ale pracne sa prebíjať za svojím cieľom, otužilo, smelo a nepoddajne. Možno že je paradoxné, keď povieme, že už v tejto Zorinej próze bolo viac hodnôt a cenností, hoci zostávala málo povšimnutou, ako u mnohých mladých takzvaných prozaikov, ktorí sa hrali na moderné deti a vnášali do svojich „výtvorov“ všetko to, čomu sa naučili od profesora v škole. Táto mladá spisovateľka si vedela nájsť hneď od počiatku svojej literárnej činnosti vlastnú základňu, na ktorej pracuje i ďalej, a vytvára veci s pulzom a nervom veľmi sympatického a jednotného rázu. Dobre padne človeku čítať prvý Zorin román „Zahodené diamanty“ i dnes, keď v literárnych prácach traktujú nás najviac len rozbabrávaním pohlavnej požívačnosti a brutality.
Román vedľa svojich pekných a kladných stránok má i svoje nedostatky, o ktorých by sa dalo široko rozpisovať. Myslíme, že Zora vôbec zabúda na podvedomie, na pohlavný inštinkt, formálne neprináša nič nového, chýba jej skratkovitá forma štýlu, hutnosť, úspornosť v slovách a celých odstavcoch. Treba sa jej učiť hlavne u ruských i českých modernistov. Zato však možno od nej očakávať vývoj a klady v budúcnosti.
(1928)
— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam