Zlatý fond > Diela > Kritické torzo


E-mail (povinné):

Ján Igor Hamaliar:
Kritické torzo

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 71 čitateľov


 

Vrásky času

Anton Prídavok: Vrásky času. Básne. Košice 1926. Strán 68.

Ťažko by bolo povedať, že Prídavkova zbieročka básní doniesla do slovenskej literatúry nejaké hodnotné plus. Anton Prídavok ukázal sa nám v nej ako epigón iných, skoro bezvýhradne našich mladých básnikov. A podľahol nálade doby ako máloktorý z nich, podľahol hlavne mánii poézie, ktorá má rada proletára nie preto, že je proletár, a tým teda i odsúdený prežívať osudovú drámu svoju i celku, ale preto, že je to móda, že tak básni X. a Y. Prídavkové básničky s námetom sociálnym sú písané nasilu, nevyvreli z autorovho vnútra. Sála z nich neúprimnosť, vyumelkovanosť, niet v nich ani životných tragík.

Inak u Prídavka nachodia sa verše, ktoré sa nám zdajú úprimné a pravdivé. Je to tam, kde Prídavok spieva o šťastí. Lebo treba s radosťou konštatovať, že jeho prvá zbierka je nie naladená pesimisticky, ako sme boli zvyknutí na debut Lukáčov, Smrekov a iných. Prídavok si báji o šťastí, ba prežíva šťastie s radostným úsmevom na tvári. A keď mu šťastia nedáva život, tak o ňom aspoň sní. Ale i tieto verše Prídavkovej zbierky sú nedokonalé. Autor môže mať emóciu, ale nemá vôbec, aspoň dosiaľ to neprejavil, schopnosť stvárniť ju. Jeho voľný verš je tak rozplynulý, že vôbec nemá rytmu. A i pri voľnom verši vyžaduje sa rytmus, harmónia, plynnosť rečová. Prídavok je rozvláčny. Niekde sa mu podarí („Návšteva“) svoju myšlienku stvárniť dokonalejšie, čo by nasvedčovalo o vlohách, dosiaľ neprejavených úplne, a to by nás nútilo postaviť sa na stanovisko vyčkávacie.

Vcelku Prídavok je typ novinársky. Vie napísať duchaplný úvodník, či z národného hospodárstva, či o okupácii Kamčatky Indiánmi, a tiež vie z toho vyvodiť dôsledky, vie napísať sem-tam i poviedku, kritiku, úvahu, ba i báseň — čoho dôkazom je i prítomná jeho zbierka. To vyžaduje od neho zamestnanie, život. Život prinúti človeka ku všetkému, ale neprinúti ho k tvorbe, ktorá prýšti z hlbších prameňov. Veršovať môže hocikto, básniť-tvoriť len vyvolení, ktorí vedia všemožne, plne prežívať sviatok duše, a čo viac, ktorí ho vedia i stvárniť formou slova pre iných a na večnosť…

(1927)




Ján Igor Hamaliar

— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.