Zlatý fond > Diela > Kritické torzo


E-mail (povinné):

Ján Igor Hamaliar:
Kritické torzo

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Daniel Winter, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Zuzana Danišová, Miroslava Lendacká, Andrej Slodičák, Martin Hlinka, Rastislav Liška.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 71 čitateľov


 

Maďarská minulosť a prítomnosť

Tak sa menuje kniha, ktorá bola nedávno vydaná v Bratislave (nákladom vydavateľskej spoločnosti „Čechoslovakia“ r. 1928, strán 255). Jej pôvodcami sú Gejza Surányi a dr. Aladár Váradi, maďarskí soc. demokratickí novinári v Prahe. Kniha vyšla maďarsky a v slovenskom preklade J. Pecháčka, lektora maďarčiny na Karlovej univerzite. Pre nás je kniha zaujímavá i potrebná dvojmo. Predovšetkým je v nej tlmočený maďarský názor československých Maďarov v celkom inom svetle, v inej tendencii, než sme zvyknutí u predstaviteľov maďarskej menšiny u nás. Je nepochybné, že je to názor len nemnohých maďarských intelektuálov zo Slovenska, ktorí temer pravidelne zvonia v duchu iredentistického „nem, nem soha“ a vo veľkej horúčke snažia sa nekriticky o revíziu a odplatu. Kniha „Maďarská minulosť a pritomnosť“ je predovšetkým knihou vyrovnanou a kľudnou, čo je zjav sám osebe veľmi pozoruhodný a vítaný. Lebo predovšetkým potrebujeme i my i naši Maďari, aby sme mali jasnú rozvahu. Táto kniha zdá sa byť ďaľším krokom za podobným cieľom. Bolo by ešte možno pouvažovať a zvedieť, či je kniha myslená od svojich pôvodcov opravdive a úprimne, bez postranných úmyslov, pretože len takými cestami možno dôjsť k spolupráci česko-slovensko-maďarskej v rámci nášho štátu i mimo neho.

Nie je možné a nie je ani potrebné, aby sme o knihe maďarských problémov referovali obšírnejšie. Upozorníme aspoň na tri časti spisu, v ktorých sa široko-ďaleko s historickou retrospektívou skúmajú príčiny, ktoré viedli Maďarsko k Trianonu, dôsledky Trianonu a poučenie zo všetkého toho. Ich pracovná metóda je žurnalisticko-publicistická, kde sa má stručne a čo najvýstižnejšie podať jadro problému. Málokedy a málokde autori podávajú názory na maďarskú otázku iných mužov mimo Maďarov, čím sa otázka osvetľuje príliš z jednej strany. Veľkou výhodou knihy sú ešte veľmi hojné štatistické údaje zo štatistík maďarských starých a nových i zo štatistík československých, čím sa stáva kniha dobrou príručkou dát o všetkých zjavoch a vzťahoch madarsko-československých.

Kniha „Maďarská minulosť a prítomnosť“ nám jasne ukázala, že maďarskú otázku na Slovensku a maďarský život i vývoj v samom Maďarsku treba nám sledovať, čo sa dosiaľ vôbec nedeje. V Pešti je to celkom inak. Znám tam napríklad jedného historika, ktorý podrobne sleduje všetko, čo u nás vyjde z československej histórie, až do časopiseckých drobností. V tomto smere treba nám ešte hodne doháňať!

(1928)




Ján Igor Hamaliar

— literárny kritik a historik, knihovník Verejnej a univerzitnej knižnice v Prahe Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.