Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Škola

Na ľudovú školu nemám zvláštne spomienky. Tam nás trstenicou bili a museli sme poriadne sedieť v laviciach. Zavrieť medzi školské lavice takého zurvalca, ktorý chce mať trávnik, ktorý chce vidieť lúky a potoky, ktorý chce vládnuť horami a obzormi, to som považoval za bezprávie, ktoré obmedzovalo moje túžby a moju slobodu. Nerád som sa učil, vulgárne: nerád som sa drel. Ja som toho všetkého vedel viac, ja som vo svojej mladej duši mal širší obzor, vo svojich dobrodružných výpravách do sveta vidín nazbieral som väčšie poznatky a poznal som sladkú abecedu sveta. Čo mi tam bolo: a — á, i — í, o — ó, el — eľ atď. Ja som vedel, že a — á = to sú pekné kolieska, i — í = to sú prúty, o — ó = to sú zlaté prstene, treba sa bolo s tým baviť, no vonkoncom hlúpe mi pripadalo to vážne pretváranie sa, že to „a“ máme vážne brať. Litera „el“ bola najpeknejšia. Pripomínala mi štíhle ohýbkavé dievča, ktoré by som si bol rád vzal za ženu. — Ostatné, čo nás na ľudovke učili, nemalo prazvláštnej zaujímavosti. Ani prvé sväté prijímanie v tretej ľudovej nezanechalo vo mne mocnejší dojem. Deti nie sú stvorené pre vážne veci životné. Deťom sa privčas uberá z ich detstva, keď sú nútené k nejakým serióznym postojom, a je v tom hodne teatrálnosti. Ľutujem, že taký významný čin, ako je prijatie sviatosti oltárnej, nezanechal vo mne stopy a neviem si dnes pripomenúť tú prvú duševnú slasť, z ktorej by som mal mať do smrti pamiatku. Už gymnázka bola pestrejšia. Chodievali sme sa medzi humná hrávať „longa métu“. Futbal vtedy ešte nebol tak v móde. Zbierali sme známky. V učení som býval stredným žiakom. Učil som sa ľahko, no hlavné boli kadejaké študentské kúsky. Fajčili sme tuho a pripomínam, že v prvej gymnázke som mal v polroku dvojku z mravov pre fajčenie. Zvláštne, otec ma nebil.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.