Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Kňazské chyby

Ľudia tak radi vidia naše chyby, striehnu na môj poklesok, aby si z nechránenej chvíle mojej urobili pochúťku. Čože, zbavili sme sa svojich slabostí, keď sme sa stali kňazmi? Či vy, ktorí nás odsudzujete, či vy ste vzali na seba čistotu anjelov? Keby vás bolel môj hriech, ale on vás nebolí, vy máte radosť z neho, a preto vám odopieram akékoľvek právo na mravnostné pohnútky, keď ma idete kameňovať. Ostatne, prečo zmenšujete význam lásky Božej? Veď ja chodím na spoveď. Či vy neveríte v hriechov odpustenie? Ja vám verím, že chcete mať svätých a dokonalých kňazov. Vám môžem byť svätým aj vtedy, keď ma budete za svätého mať. Vidíte, akí ste veľmi omylní a zabúdate, že iba Boh je neomylný. Ja sa nerobím pred Bohom pekným, ja som sa hocikedy kajúcne vyznal zo svojej viny, nechcel som sa robiť krajším, ale na svoje kňažstvo som pred Bohom nevrhol ani trochu blata, nikdy som nemal vinu zo svojho sv. pomazania. Hriešni sme veľmi, ale anatema, et maledictus sit, komu by bolo kňažstvo podnetom ku hriechu. Bez pretvárky a bez škrupulí si môžeme hľadieť do očú, môj ubolený Ježišu Kriste, lebo i ja Ti hľadím, lebo Ty si prv hľadel do očú, z ktorých si ani slabý oheň nevyhasil, ani si ma preň nezavrhol naveky. Ja som sa poučil z hriechov svojich, že som ešte viac odkázaný na silu milosrdenstva Tvojho, a nebolo tej minúty hriešnej, ktorá by vzápätí nepriviedla nepretržitý zástup minút, v ktorých ľútosť a bolesť ma našla dokaličeného na rukách vystretých k Tebe.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.