Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Prvé spomienky

Strašné je pozerať sa nazad, pozerať sa pod tlakom spomienok, ktoré mi pripomínajú, aké som ja bol bledé dieťa. Stratený sám v sebe a nikým nerozmaznávaný, ocitol som sa prvý raz pri vedomí, a vtedy sa ma zmocnila túžba ísť von z domu, túha mať trocha vzduchu v pľúcach, a skutočne som vyšiel v košieľke na ulicu. Tato ťa zbije — kričala sestra a dostal som prvú bitku. Bolo to dobré? Musel som hodne plakať za tento prvý pokus slobody, ktorú som potom navždy stratil. Neviem, akú slobodu som ešte mohol poznať, keď som sa dívaval dlho na oblaky.

*

Starší brat Štefan vzal ma raz do školy, do prvej ľudovej, aby som vari doma nezavadzal. „Čo si mi sem privliekol toho smrada, dosť mi tu smradia ostatní!“ osopil sa na môjho brata — prváčika — pán učiteľ. Potom prišla prestávka, všetci prváci začali na mňa pľuť, zaťal som pery, sedel som nehybne a brat plakal. Ja som dobre pocítil špinu slín a chrchľov a z hlbokej duše som pohŕdal tým hnusom. Pohŕdal som aj sebou, no keď som už ako štvor-, päťročný nebol na iné, len na opľúvanie, nepochybujem, že som musel vzbudiť dojem odpudivého netvora.

*

Chcel som mať ruženec. Ani som sa nevedel na ňom modliť. Taký ruženec mať, to bol môj sen. Vídal som ho, ako visel vždy na stene ako nakreslený, pekný červený ruženec. Pred ním som stačil dlho stáť, pri modlitbe som naň hľadel, akoby som sa bol k nemu modlil, láskal som ho a mal som pocit, že nebudem mať pokoja bez neho. Modlievali sme sa všetci spolu a nahlas. Pod jednou tou modlitbou som odbehol a ukradol z kasne korunu. Babke som ju dal, že mi musí kúpiť ruženec. Babka korunu doniesla tatovi. Z toho už bola väčšia bitka. Viete si predstaviť moje zúfanie?

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.