Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Muž

Mohol by som hovoriť dnes už, že som mužom? Ostal mi akýsi zvyšok farebného filmu z detstva, veľké a malé vidiny malebné, ľahké i ťažké smútky, toto všetko ma zvýšenou mierou vydrážďuje, keď myslím na svoje roky. Nevykonal som šťastné púte životom, chcel som iné, než je táto častá únava, chcel som mať vždy nové oči, a tam som chcel byť, kde sa nik nehašterí o svoju trofej. Unavili ma ľudia, môj pobyt je všade mojou ťarchou, bojím sa, keď mi predvádzajú nových ľudí. Mám svoje osobitné nazeranie na svet sčernetý, odpudivé sú mi všetky malicherné duše a nemám zisk z nikoho. Keby som mohol dnes poznať víno rimbaudovské, piť z neho nie tu, ale niekde v novom Oriente, nikto by nemusel poznať moje víno, kdesi na brehu oceánu by som mohol zapaľovať maják rybám a rybičkám mora, napokon stať sa tou Rimbaudovou „opitou loďou“ a plávať, plávať hlbinami ako posledný vrak, spojiť sa s ľadovcami, napokon stať sa vodnou parou, vystupovať na nebo, a tak sa vracať na zem. Už by ma nenašli, ba ani nehľadali by ma. Toto zamorené pásmo ľudské by som viac nepoznal, ťažko ho dýcham dnes a stiesnený som príťažlivosťou zeme, ale vtedy by som mal pod viečkom novú oblohu a vzduch by som neprevážil. Byť ľahkým ako hmla a sadať iba na trávu! Vidíte, že som nezrelým mužom, nedozrel som s inými mužmi, mám chabé svaly, neviem bojovať o túto trofej, majú ma aj tak za pochabého, robota mužná sa mi prieči, hanbím sa, že by chceli nasilu vidieť na mne čosi, čo by im pripomínalo váženého muža, ale mne tým ošklivejšieho človiečika z tucta, lebo na komedianta nie som. Neviem cítiť ako všetci, neviem žiť ako každý. Čo stojí môj život? Čo stojí život muža, zatarasený vidinami? Prečo som chcel viac od sveta, než mi mohol dať? Prečo som pochyboval o veľkých ľuďoch? Jestvuje vôbec veľký človek? Sklamaný nad sebou a tebou, živote, zomriem, bolesť ma zadusí. Viem, že tu nežijem. Ja nechodím živý, a len polomŕtvy po svete. S akým citom? Neviem — len strašným.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.