Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Upozornenie priateľkám a priateľom

Ak ste mi ešte priateľkami a priateľmi, ak vás budem mať i po smrti, upozorňujem vás na nebezpečie, že môžete byť veľkou obeťou omylu. Nechcel by som vás trápiť predstavou o nepochopení, som už dosť starý na roky, no vyznávam sa skrúšene, že som nemal a nemám priateľstva na zemi. Prečo by som to tajil a popieral? A pred kým? Zem mi je vyhnanstvom, ja som tu cudzí. Nemyslíte, že máte pred očami život vykoľajeného človeka? Zdá sa vám to. Kdekoľvek ste sa obrátili, kde som bol, všade ma potupili. Neviem, ako sa to stalo, skutočne je to podivuhodné, mnoho a mnoho ma osočovali. Poznáte človeka, ktorý nevedel vyvolať iný dojem, len odpor? Ako žijem a ako by som mal žiť, to nie je ľahká vec, a nikto mi na to neodpovie. Mohol som teda inak robiť, než ako som robil? Naozaj, málo som bol dobrý, každému som vedel ublížiť takým životom, ako je môj. Ale je to dôvod na to, aby sa mi nevedelo odpustiť? Nikto mi nič neodpustil, a preto som zlým ľuďom ubližoval. Neľutoval som takéto svoje hriechy a nemajúc ohľad na seba ani na iných, nesníval som už nikdy o ľuďoch na svete. Nemám rád ľudí; je to zlý osud človeka, ktorého život sa dial a deje práve tak s ľuďmi, ako zlých duchov s anjelmi. Zastavte lacných divákov na ceste, ktorí vám nehorázne hľadia do života! Vráťte ich zlej hviezde, ktorá má zlámané svetlá!

Listy tejto knihy sú písané ustatou rukou, neplačem, keď ju píšem, ale hrozné sú medzery od slova k slovu, ťažký je dych môj nad každou vetou, ukrutne som skúšaný bojom o každú stranu tejto knihy. Veríte vy, že nezahyniem v takej vojne do konca?

Malacky 10. IX. 1939

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.