Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Prvá moja báseň

Mal som šestnásť rokov, keď som napísal prvú báseň. Veľmi slabý pokus. Rečové ťažkosti som mal, maďarsky som vedel viac ako slovensky. Tú báseň nemám. Bolela ma smrť mojej sestry, a ja som o nej nechcel báseň napísať, predsa som plakal za ňou, hoci už bola dávno mŕtva, predsa som vzlykal, chcel som sa s ňou rozprávať, ona zaživa bola taká snivá ako červánok večerný, ja som jej mohol mnoho rozprávať, ale vtedy som chcel, aby si to prečítala vysoko z neba, pomaly, po hláske, preto som slová i vety ukladal pozorne a vznikla z toho forma básne. Milá sestrička, vieš, že ma bolí to, ako si ma opustila, a ja už viac nikdy nebudem tak blízko dievčej nehy, keď som stratil teba — tak akosi som chcel rozprávať v tej básničke, to bola báseň napísaná. Ale viac básní som mal nenapísaných ešte predtým, ako som sa naučil písať, pomáhali mi modré šlabikáre, staré obrázky po kalendároch, fanatické pobožné starenky, storaké bájne príbehy, kraje a krajiny z rozprávok, ktorými som veľa ráz precestoval, kde som sníval o objavení nových svetadielov, kde som vynašiel svoje lásky, o ktorých viem, že mi viac radosti dali, ako som jej mal vôbec v detstve.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.