Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Niekoľko viet o láske

Bolo v mojom živote mnoho lásky, na to som prišiel teraz, po víchre oslabnutý. Milovať v žene viac než ženu naučilo ma nepribližovať sa k nej, hoci často neverím, že majú ženy subtílnu dušu. Videl som krásavice povrchné. Láska žien býva veľká, len to je záhada, dokiaľ žena vydrží v láske. Viem to, nemožno sa viazať u žien na jednu krásu. Obyčajne sa stáva, že jedna krása sama obsahuje nekonečne mnoho krásy. To si protirečí, ale taká je moc lásky. To je nepretržité pobúrenie našej bytosti a za každým razom neprekonateľná melanchólia. A to je láska, stále v nás niečo podrýva ako spodná voda. Ale smäd po láske neuhasína nikdy. Dievčatá sa budú meniť a rásť, smädu bude vždy viac. Ale kto doslovne povie, čo vlastne má rád? Môžem to povedať ja? Moje lásky sú neúplné, moje lásky ma mnoho zdrvovali. Načo som potom miloval? Oči jedného dievčaťa tvorili hmlu okolo jej tváre. Bola prekrásna noc. Oči druhého dievčaťa boli väzením, a nevošiel som dnu. Oči tretieho dievčaťa boli oblohou neba, bola to neprestajná hviezda pri mojich nohách, a ja som sa bál, bol som málo, veľmi málo pochabý.

Naozaj, moja láska povedala jednu pieseň, ktorú nikdy nezaspievam. Večne oprchávame, keď máme hovoriť to, čo sa spieva. Ja som už nie hodný na spev, opŕcham. Kto by ma vedel milovať, to by bol zázrak, keby nevzbudil ku mne inú lásku okrem lásky k sebe. Dajte pokoj, ženy sú k sebe zhovievavé a príliš láskavé. A jednako, stále som chcel milovať, neraz som stratil vládu nad sebou. To je, že sme nevyzretí pre svoje anjelské poslanie na zemi. Je vo mne mnoho samoľúbosti, lebo dievčatá neukazujú vždy všetku vnadu, ja som sebec, chcem všetku vnadu sveta. Chcem, aby ju bolo vidieť na mne, chcem byť tým plný, čo je u dievčat božské a sladunké. Výnimočne by sa nám mohli páčiť pekné línie. To je už mnoho! Ale ja nemilujem seba, niekedy mám cudziu lásku k sebe. Z toho cítim nepokoj a myslím na svoje a na všetky cesty pirátske, po ktorých som sa prehnal, aby som na chvíľu stál tu neopustený. Ale čo je zo všetkého? Žiadna moja láska nemôže mať krásne pokračovanie. Nedá sa kotviť, preto som sa mal a mám tak po pirátsky!

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.