Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Nemal som matky

O matke svojej mám písať? Nepoznal som matky. Vari pol treťa roka som mal, keď umrela. Ako sa mohol vyvíjať môj mladý život bez zásahu matkinej lásky? Mohol som byť milý ako zvieratko, ale nebol som pritúlený. Kdekade ma mohol kdekto menovať sirotou, ale to ma neohrialo. Poľutovať nás mohol hocikto, že tým deťom na tom šírom svete len to Božie slnko dáva trochu tepla, tým deťom je zima na zemi, tie deti nemiluje jedno srdce. Od malička som nemal lásky. Tu sa začínala tragika môjho života. Druhé deti sa bavili, ja som vyhľadával kríčky a prútie v poli, to boli prvé kamarátstva, vysedával som dlho na pustých kamencoch, niekedy som sa rozprával s chrobákmi a chrobáčikmi. Potom som obyčajne upadal do vnútornej tesknoty, pociťoval som ku všetkému ukrutné vzdory a v zapadlých samotách som sa veľmi krušil. Nenávidel som deti, s ktorými sa mamy maznali. Nemohol som sa dívať na to, ako iným deťom všetko povoľujú, ja som ničoho nemal. V poli som si osvojil zatrpklosť k ľuďom, poznal som reč potokov, oblakov a vtákov, im som rozprával svoje smútky a na cestách som v prachu sedával. Ja, malý chlapček, býval som nesmierne bolestivý a zúfalý. Potom som mal rád len deti špinavé a otrhané, deti poroby a túlavé zvieratá v chotári. Okrem toho vedel som, kde bývajú lesné víly a rusalky, tie ma najviac zamestnávali. Topelcov som sa bál, bál som sa hlbokých vôd. Vedel som o matke na cmiteri, ale matka mi už ani nechýbala, Bože môj, na svoju matku by som si už nebol zvykol. V tráve som skúmal život mravcov a poľných koníkov, žili sme v príbuzenstve, mal som k nim lásku a cítil som, že matka moja je pole ovsa, vlna na potoku a mušky nad jeho hladinou. Takú som mal matku, od ktorej sa mi dostalo za hrsť bledej lásky.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.