Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

Na pokračovanie

Nemôžem pokračovať v intímnostiach, ani sa viac nedotknem javiska, na ktorom hrám rehoľníka, všetko má vnútornejší význam, než čo hovorí sám habit navonok, všetko bude potrebovať veľa času, kým sa nepripodobním k anjelom a kým raz neumriem v hlbokom plači. Hĺbka života ma kmáše, a táto bolesť bude inou kapitolou môjho života.

Niekedy mám pocit, že nie som normálny. Mám veľké hlavybolenie, obrazy pokrútené sa mi premietajú pred očami, vidím všetko hrozné, prežívam všade očistec a neviem, načo sú mi dlhé a nepretržité pochody nocí, ktorými tiahne všetko okolo mňa nespokojne, a mňa to zdrvuje. Či som to ja? Nie som to? Niečo som hľadal, málo som hľadal v živote a mnoho som nenašiel. Len zúfalé zvyšky mojich túžob sa nepremenili, trosky, Bože môj, trosky…

Lúčim sa s vami, balvany! Odídem od vás a nezabudnem na vás do smrti. Som človek stratený na svete, som priepasťou, som víchrom, čujte, ako hučím, oči mám zaslzené a červené, roznesený som vetrami, na všetky strany letím, zvíjam sa pod oblohou, prepadám sa do kráterov zeme, niet ma a som už len ako žltá dúha po daždi a vo chvíli som ako čierny hmyz pod vami, balvany, aby som, keď už neostalo nič z človeka, s ktorým žiaden človek nemal nič, aby som cítil málo, ako mravec, aby som vás, prekrásne balvany, miloval láskou mravcov a dažďa a vetrov a dúh.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.