Zlatý fond > Diela > Mladosť z očistca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Mladosť z očistca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 191 čitateľov

V Trnave

Do kvinty som chodil bolestne. Malý, otrhaný, špinavý a zanedbaný tulák bol zo mňa, vyzeral som ako obluda, len nie ako študent. Nemal som haliera na písanku, na učebnicu, na cigarety, ponevieral som sa po trnavských skazených perifériách. Nohavice deravé, topánky špagátom pozväzované, pripadal som si ako Rimbaud s básňou vo vrecku: „Môj kabát už sa stával iba vidinou… Ťahal som elastiku z roztrhaných topánok.“ Učenie ma nebavilo, profesori boli všetko prišelci, českej reči som nerozumel, ten život školský bol ozaj trápny. So študentmi som sa neschádzal, ich priateľstvá som nevyhľadával, s kuchtíkmi som sa bíjal a presedel som celé dni v svojej úzkej izbe, ktorá bola podobná väzenskej cele. Spolužiaci sa raz poskladali a kúpili mi učebnice a zošity. Bol som nesmierne dojatý. Nie, moje srdce nie je zvyknuté na lásku, mňa mohli celkom obísť. Nemal som žiadnu príčinu robiť dojem žobráka, musel som cigániť o svojich rodičoch, že sú chudobní, a v duchu som sa hanbil za to všetko.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.