E-mail (povinné):

Elena Ivanková:
Glosy

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 73 čitateľov

Tragikomédia

[63]Jeden z najväčších znalcov ľudí, Napoleon, vravel, že život jednotlivcov je alebo tragédia, alebo komédia… Bol oprávnený tak hovoriť, poznal ľudí, rúcal a staval kráľovstvá, bral a darúval koruny tak ako staré topánky.

Mýlil sa; lebo život obyčajne nie je ani tragédia, ani komédia, ale oboje naraz, tragikomédia, a my si len myslíme, že hráme v ňom úlohu, lenže tá úloha si zahráva s nami… A to je veľký rozdiel…

Tragický, a predsa i komický je príbeh ľudí, ktorý sa po tieto dni odohral v Aradskej[64] stolici: sliepka sa zatárala do opustenej studne, otec sa spustil za ňou, v jedovatých výparoch zahynul; šla ho ratovať žena, za ňou dcéra — zahynuli tam všetci traja. Len sliepku ratovali susedia…

A správca čík-seredskej sporiteľne mal tiež tragikomickú úlohu: tri a pol milióna tejto sporiteľne v debnách zapakované v trme-vrme rumunského vtrhnutia bez stopy zmizlo. Chcel sa zastreliť, horko-ťažko mu vytrhli z rúk zbraň — zúfal, debien nebolo nikde. Ľudia si už povrávali, že ktovie, kde sú peniaze… A čo sa stalo? Medzi starými haraburdami našli debny v Balaton-Fürede.[65] Nik sa nestaral o striebro a zlato. Pekne sa znášali staré rárohy s drahocennými debnami v magazíne na stanici — a poriadneho človeka by to skoro bolo stálo život.

A tá stará podivná dáma v New Yorku mohla ešte podnes žiť, keby nebola mala tú tragikomickú vlastnosť, že ako šesťdesiatpäťročná obedúvala každý večer sama vo svojom paláci, s miliónovými šperkami okolo hrdla, sama ako palec, len sluhovia sa hladnými očami dívali na to bohatstvo. Koniec bol ten, že ju zavraždili…

Koľko takých tragicko-komických príkladov by vedel každý z nás rozprávať! I ten profesor z Innsbrucku, ktorému po tieto dni ukradli psa, na všetkých výstavkách vyznamenaného — jeho stál dvetisíc korún a volal sa der Schwarze Peter.[66] Chudák Schwarzer Peter chcel raz i sám ísť na prechádzku — zunovalo sa mu ležať na vankúši z belasého hodvábu, a nerád mal, keď mu drahocenné údy umývali trojhviezdičkovým koňakom; túžil za slobodou, chlapci ho chytili a predali za sedem korún — a kupci ho potom zabili a upiekli… Ej, drahá to bola pečienka! Celá skupina detektívov zháňala povestného psa, aj ho našli — upečeného.

A ešte tragicko-komickejší je osud mladej Viedenčanky, ktorá po sestrinej smrti viedla švagrovi domácnosť; sľúbil, že si ju vezme — prišlo všetko tak, ako v takomto prípade býva. O pár mesiacov ju chlap zunoval, začal pomer s inou. Keď to zbadala, hrozila mu, že skočí zo štvrtého poschodia. — No, skoč! — vravel ľahostajne. A ona — oh, aký blázon! — skočila. Polámaná ležala na ulici. To sa ho dotklo. Prijal ju znova. Ale ešte ležala ťažko ranená, keď jej vravel, aby mu viedla domácnosť — ale i s tou druhou spolu. A keď nechcela — vyhodil ju z postele. Zas ležala na zemi a tentoraz padla hlbšie, ako z toho štvrtého poschodia…

Zažalovala ho — a súd ho odsúdil na — osem dní… Nie je hodno zhodiť sa pre neverného muža z okna…

A vo Viedni sa odohrala po tieto dni i udalosť, ktorá sa veselo začala a menej veselo skončila. Bol známy bezmäsový deň. Tajní policajti hľadali, ňuchali, doslova ňuchali za mäsom. Potešiteľná príjemná vôňa husaciny ich pritiahla. Domáca pani bola bez seba od ľaku. — Prosím, veď je to nie na dnes, to pripravujem na zajtra! — Ach, tak je dobre! — a odišli.

Pani bola potom v najlepšej vôli a pri obede sa husacinka veselo míňala. Ale čo to? O tretej popoludní zasa zvonec, a policajti chceli vidieť husacinu…

Nepomohlo nič — musela zaplatiť trest osemsto korún. A tak isto pochodila i pani, ktorá guláš varila na druhý deň pre práčku — no guláš popoludní nemohla ukázať… Ej, namojpravdu, drahý guláš a drahá husacinka to boli!

Vrecko je síce veľmi citlivý orgán ľudského tela a nik nemá rád, keď sa ho niekto dotkne, ale srdce je ešte väčší pán. Prišla stará ženička do sklepu, radosť jej z tváre len tak žiarila, a hovorí tam mladej panej, ktorá bola práve kupovať: — Ach, pani moja dobrá, veď ma im dnes šťastie stretlo, pätnásť mesiacov som si o mojom synovi Jožkovi nič nepočula; bože, však som sa vše utrápila, uplakala, môj syn zlatý, moja opora jediná! A dnes, aha, ľaľa, dostala som od neho kartu — žije mi! A príde domov, a práve som ich prišla prosiť, nechže mi povedia, čo je toto za rang či šarža, či ako to vyznamenanie volajú, aké to on dostal? — Medzitým spoza vlniaka vytiahla v šatke zabalenú kartu, zbožne vykrútila a podala ju mladej vdove. Tá číta nahlas: — Mamka moja drahá! Pánboh im daj dobrý a šťastlivý deň alebo večer, a píšem im, že prídem domov ako invalid; vymenili ma ako invalida, nuž ma zamenia, a prídem a ich pozdravujem, aj susedov, a na Vianoce, dá boh, už budem doma. Ich verný syn Jožko. — Ženička, vylieva slzy radosti a spytuje sa panej: - Nuž, pani moja, čím je to ten môj syn? A či má aj metál?…

Nie, Napoleon nemal pravdu. A ľudia nie sú všetci tragediante, ani nie komediante, ako on vravieval po taliansky, keďže i jeho život bol len tragédia; po jeho smrti sa stal komédiou… ale o tom už nič nevedel…



[63] Tragikomédia. Národnie Noviny, 47, 1916, č. 135, s. 3 — 4.

[64] Arad — mesto v západnom Rumunsku v oblasti Temešvár, sídlo bývalej stolice

[65] Balaton-Fürede — Balatonfüred, kúpele pri Balatone v Maďarsku

[66] der Schwarze Peter (nem.) — čierny Peter





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.