E-mail (povinné):

Elena Ivanková:
Glosy

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 73 čitateľov

Vavrínový list…

[136]Už sedemdesiatpäť rokov odpočíva v rodnej zemi veľký ruský lyrik Michail Jurievič Lermontov. Podivne sa odohral jeho krátky, pyšný život; ako ohnivý blesk sa zjavil a zanikol…

Puškin, Lermontov a Byron — výnimočná podobnosť nielen v ich poézii a duši, ale i v osudoch. A úlohu fáta prevzala vo všetkých troch — žena. Nešťastní boli všetci traja; umreli mladí a odišli z tohto života polohravo, ako keď človek odhodí zunovanú hračku…

28. júla (15-ho podľa st. kal.) večer o šiestej bolo to sedemdesiatpäť rokov, čo si na Kaukaze v Piatigorsku s pištoľou v ruke stali oproti sebe Nikolaj Sergejevič Martynov a Michail Jurievič Lermontov. Boli sa tam zotaviť. Obaja elegantní mladí dôstojníci chodili do domu generálky Berzelinovej. Lermontov bol — ako vždy — ironický a posmešný. Hnevalo ho, že sa Emília, mladuška generálkina dcéra, peknými čiernymi očami pričasto dívala na Martynova. Nebol to div: Martynov v čerkeskej rovnošate, krásny chlap, ľahkomyseľný a galantný. Ohromný kinžal (čerkeský nôž) na boku, po čerkesky vyhrnuté rukávy, k tomu zlato a purpur rovnošaty, to stačilo, aby sa dievčatá za ním obzerali. A Lermontov, vtedy dvadsaťsedemročný, rozmaznaný básnik, posmieval sa z neho ako z každého, i zo samého seba…

Bol utešený letný večer. U generálky boli hostia. Knieža Trubeckoj hral na klavíri, spoločnosť pri otvorených oknách sedela v letnom salóne a počúvala hudbu.

Lermontov stál pri Emílii, zahrúžený do jej pekných očí, ona s úsmevom počúvala jeho reči… Lermontov naraz zvraštil obrvy — blížil sa Martynov…

V básnikovi Démona vzbúrila sa krv — a ironicky povedal dievčaťu: — Mademoiselle, le montagnard au grand poignard qui s’approche! (Slečna, horal s veľkou dýkou už ide!) Osud sa zamiešal do veci. V tú chvíľu sa hudba krátkym akordom skončila, celá spoločnosť stíchla a bolo počuť iba posmešnú Lermontovovu poznámku…

Martynov zbledol — pri odchode vyzval Lermontova na súboj. Darmo ich sekundanti chceli pomeriť — Martynov sršal zlosťou: — Pred dámami ma urazil!

Na tretí deň podvečer vyšla malá spoločnosť oficierov na vrch Mašuk — a tam na chodníčku sa postavili. Tridsať krokov distance[137] — desať krokov avance![138] Zdvihli pištole. Lermontov zostal stáť, dovolených desať krokov nespravil. Zato ich spravil Martynov. Básnik si ľavou rukou zastrel prsia, pravou cielil. S ľahkým úsmevom sa díval na nepriateľa, v očiach podivná otázka… Sekundanti komandovali — Martynov strelil, básnik sa striasol a bez slova klesol na zem: guľka prešla cez srdce a pľúca.

Darmo sa priatelia okolo neho namáhali — jeden z najväčších básnikov všetkých čias zanikol…

Ako keby bola i príroda žialila nad tým, čo sa stalo, strhla sa strašná búrka, príval, blesky a hromy sa naháňali, hora úžasne šumela. Priatelia bežali po lekára, po voz — len jeden zostal pri ňom. A tam na zemi ležal mladý básnik, ktorého génius bude svietiť ešte do ďalekých storočí, a dážď a vietor, búrka a hory ho oplakávali.

Pred sebou mal bohatý a krásny život — a nestál oň.

Neskoro v noci ho konečne zaviezli domov. Tri dni sa ľudia nepohli zo dvora skromného domu, kde býval. A podivná vec, svet nevedel, čo v ňom stratil: jeho spoločnosť dosť ľahko prešla ponad jeho smrť na denný poriadok.

Ale my, tromi generáciami vzdialení od jeho čias, vieme, čo znamená meno Lermontov v literatúre celého sveta — a s vďačnosťou a úctou kladieme vavrínový list na jeho ďaleký hrob…



[136] Vavrínový list… Národnie Noviny, 47, 1916, č. 91, s. 3 — 4.

[137] distance (franc.) — vzdialenosť

[138] avance (franc.) — vpred





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.