E-mail (povinné):

Elena Ivanková:
Glosy

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 73 čitateľov

Tisíc dní

[96]Túto nedeľu, 22. apríla 1917, bol pamätný deň pre celý svet: tisíc dní pominulo od tých čias, čo sa začala vojna.

Tisíc dní je to, a nám sa tak zdá, ako keby to bolo tisíc rokov, ako keby sme sa boli už za vojny narodili, ba ako keby vôbec nikdy nebolo bývalo mieru — tak nás tlačí tých tisíc dní…

A nielen nás — celý svet stone pod ťarchou tých tisícich dní, a kým svet svetom bude, s úžasom budú ľudia vravieť o týchto časoch.

Ó, ako nás budú súdiť naše detné deti! Budú nás zvelebovať, a či haniť?! Ohromné tajomstvo budúcnosti…

Ani neuveria, ani nepochopia, že sme jedávali „náhrady“ miesto vajec, mlieka, múky, chleba, že sme jedli kŕmnu repu a že zmrznuté zemiaky boli lahôdka; neuveria, že ženy a deti celé dni a noci čakali na pol litra mlieka, ako stávajú teraz už i pred obchodmi na topánky a niektorí i pred apatékami, aby pre chorých miesto cukru dostali sacharín.

Neuveria, že sa deti narodili malé, slabé, lebo ich matere hladovali — a pomreli deti, lebo ich matere nemohli dojčiť — od biedy.

Kráľovské koruny sa gúľali po Európe, a miliardy tiež.

Kráľovské kniežatá mreli na bojisku a padli milióny mladých vojakov; nikdy predtým sa nevideli, len vtedy, keď jeden druhému poslal smrteľnú guľku…

Muníciu robili ženy vo fabrikách a deti boli opustené a zdarebáčili sa…

Ako to budú chápať, rozumieť, ceniť naši potomci?!

A ako budú súdiť o takých dobrodincoch, ako bol napríklad povestný dr. Kranz, ktorý sa morálne utopil v rume a v pive, čo jeho banka lifrovala armáde? Ako o barónovi Thavonatovi, ktorý za osemdesiat korún predával cent zhnitej repy, aby Viedeň mala čo jesť?!

Mali by spraviť čiernu knihu, v ktorej by na večné veky boli zachované zlodejstvá týchto ľudí — na odstrašenie pre budúce pokolenia…

Nikdy toľko hrdinskosti, mužnosti nevidel svet ako za tejto vojny; ale ani nikdy toľko hnusného egoizmu: ako keby sa stará pravda o svetle a tieni chcela čím viditeľnejšie preukázať.

Začíname druhých tisíc dní. Daj, bože, aby sme v nich nezašli vo vojne ďaleko. Pravda, i po vojne bude vojna: o nový život.

Teraz sa bojuje o mier — potom o nový život. Nielen styky národov sú potrhané, ale i rodina už neznamená to čo predtým: otec, manžel, synovia, bratia sú preč, keď sa navrátia — ó, bárs by sa už navrátili! — budú surovší, panovitejší ako predtým. Vojna ani najmenej nezošľachťuje ľudí, to sme už skúsili, a prejdú dlhé časy, kým po vojne i po rodinách nastane mier.

Darmo je, ľudia sme, a máme plno slabostí…

Ale teraz sme ešte ďaleko od toho času, ešte vždy nové a tmavšie oblaky stoja nad nami, a ak kedy, tak teraz treba napnúť duševné a telesné sily. V najhlbšej hĺbke srdca ľudí je myšlienka: keď sme vydržali týchto a takýchto tisíc dní, pán boh nám už pomôže i v ďalších hrôzach…

Len tí, čo stratili svojich najdrahších, tí už nerátajú dni: im je to už skoro ľahostajné — oni už nemajú čo očakávať…

A ďaleko, ďaleko naši zajatí na severe, na juhu vzdychajú: tisíc dní… Ó, aký trpký je chlieb v zajatí… Len vo sne sú spolu so svojimi, noc im je milšia ako deň, lebo deň je krutý, úprimný — tichá tmavá noc a v nej sen im darúva sladkosť vidieť si svojeť: ženu, deti, otca, mať, milú, priateľa, rodné hory, doly…

Pokolenie, ktoré vyrastie po vojne, bude rozhodne iné ako my, čo sme rástli pred vojnou.

Premení sa i položenie robotníkov a nájde riešenie — ženská otázka. Žiaľbohu, bude to riešenie dosť smutné: namiesto rodinných krúžkov bude veľa, veľa samostatných žien — tí, ktorí boli pre ne určení, spia večný spánok v Rusku, Rumunsku, v Karpatoch, pri Isonzi…[97] Ó, ako chápem Američanku, ktorá teraz 6. apríla, keď zasadal senát rokovať o tom, či má Amerika vyhlásiť vojnu, pri hlasovaní ako jediný ženský vyslanec s plačom vstala zo svojho miesta: „Všetko chcem spraviť za svoju otčinu, ale za vojnu hlasovať nemôžem!“

Hja, ona už vie, čo vo vojne znamená tisíc dní…



[96] Tisíc dní. Národnie Noviny, 48, 1917, č. 47, s. 1 — 2.

[97] Isonzo — rieka v Taliansku





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.