Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 73 | čitateľov |
[100]Tak dlho už trvá táto vojna!
Oceán sĺz, krvi, žiaľu, bolestí a nadľudských hrdinstiev znamená tento čas, a ešte vždy nevieme, kedy a ako sa skončí.
Kým svet svetom bude, viac takýchto časov nebude. To je isté. Súdny deň nastal pre všetky národy sveta a my sa zatajeným dychom a ledva počuteľne vzdycháme: — Čo bude?
Lebo veď hovoriť nesmieme — len vzdychať… A zraky naše sú obrátené ta, do Washingtonu, kde rozmýšľa ten záhadný starec Wilson[101] o osude celého sveta…
Ľudia toľko písali, vraveli, hádali sa o Wilsonovi ako ešte nikdy o nikom. Poznáme jeho život od detstva až podnes, a predsa jeho nepoznáme, nevieme, čo a ako bude súdiť národy.
Fantastické je všeličo, čo o ňom rozprávajú noviny. Jedni ho držia za doktrinára, iní za zlodeja s čiapkou farizejstva na hlave — niektorí zasa za číročistého idealistu. Istá vec, že takú moc, akú má dnes v ruke Wilson, ženou zrodený človek ešte nemal…
A nevieme, čo veriť z toho, čo o ňom píšu…
Aké čudné sa nám zdá to, keď čítame, že sa tento starý človek ešte len nedávno ženil — v prvom manželstve bol vraj veľmi nešťastný — a vzal si oveľa mladšiu krásnu mladú vdovu, mladšiu ako jeho najstaršia dcéra, kúpil jej ako svadobný dar korčule zo zlata a najkrajšie perly, aké v New Yorku vôbec bolo dostať…
A potom zasa čítame, že na univerzite, na ktorej kedysi mával prednášky, nedovolil nijaký rozdiel v spôsobe žitia medzi bohatými a chudobnými študentmi. Tam totiž v internátoch žijú spolu, a rozdiel bol ohromný…
Ale to sú všetko len pletky. Podivnejšie nám je už to, že ho volili za prezidenta Spojených štátov preto, lebo bol protivníkom vojny.
A po čase sa tak zamiešal do vojny, že dnes on rozhoduje o osude celého sveta.
Ten človek musí mať sugestívnu moc na masy ľudu, že tak slepo idú za ním a že môže tak opanovať nielen Ameriku, ale vlastne cez dohodu celý svet.
Tento starý pán a profesor má dnes väčšiu moc ako cisári a králi spolu.
A všetky národy sveta čakajú od neho rozhodnutie svojich osudov — i my Slováci. A každý národ ináč vykladá a rozumie tých štrnásť povestných Wilsonových bodov. Vo Francúzsku, Anglicku a Taliansku vravia o nastávajúcom mieri len ako o Wilsonovom pokoji. Nie je táto zhoda národov až zarážajúca?
A svet — ženy, matky, deti túžia len za jedným: aby už raz bol koniec!
Aby nehoreli dediny a mestá, aby granáty netrhali ľudské telá a aby nastalo to, čo si teraz, v piatom roku vojny, už ani predstaviť nemôžeme: pokoj. Nie, nie tí budú mať pravdu, čo tvrdili, že mapa Európy i po vojne bude asi taká, ako bola pred vojnou. Ona bude oveľa inakšia.
Lenže aká bude, to ešte nevieme.
Päťdesiat mesiacov sa už pripravuje nová mapa Európy — predsa ešte len tušíme, aká bude. Pomaly, pomaly dvíhajú sa mrákavy, ktoré viseli nad nami; ale či nám slniečko ozaj zasvieti, mladé, ohnivé, silné slnce nového života v národe, o to sa, ó, bože náš, skrúšene a z hĺbky srdca modlíme.
[100] Päťdesiat mesiacov. Národnie Noviny, 49, 1918, č. 122, s. 2 — 3.
[101] Wilson, Thomas Woodrow (1856 — 1924) — americký prezident v rokoch 1913 — 1921. Vypracoval program usporiadania sveta po I. svetovej vojne, tzv. Wilsonových 14 bodov. Jedným z bodov bola aj požiadavka autonómie národov rakúsko-uhorskej monarchie.
— prozaička a publicistka, autorka novoromanticky poňatých ľúbostných príbehov z vyšších vrstiev Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam