Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 73 | čitateľov |
[71]Pred dávnym — dávnym časom — totiž na začiatku vojny — bolo málo ranených a veľa opatrovkýň. V bielo-modro pásikovaných oblekoch s veľkými bielymi zásterkami, bielym čepčekom na pekne ondulovaných tmavých vlasoch boli súce skôr do nejakého románu ako do ťažkého ovzdušia nemocníc. Zvlášť v takzvanom Hinterlande, za frontom ich bolo až priveľa. Česť tým, ktoré sa osvedčili, že len mužstvo chcú opatrovať. To je ozaj ťažká úloha, a vytvorená je každá myšlienka na nejaký vojenský flirt. Pre tie, čo len oficierov chceli ošetrovať, pre tie mám len ironický úsmev — a našli sa i také dámy…
Časy prešli, ale neprešla vojna! A čo vidíme — so žiaľom? Zmizli opatrovkyne! Dnes v tunajšej vojenskej nemocnici má jeden lekár na starosti dvestopäťdesiat ranených vojakov, a pri tom mu pomáha — jeden teológ…
Niet ani dobrovoľných, ani platených opatrovkýň…
Nuž áno, pridlho trvá táto vojna. Teraz je ranených veľa, ale opatrovkýň málo. Neviem, či je ten teológ schopný i bez zásterky a čepčeka dokázať toľko ako dvadsať-dvadsaťpäť ženských; ale na každý pád je i lekár i on hoden obdivu. A veru nedostal ešte ani vyznamenania ako tie dámy, ani sa nedal, ako tie dámy, v kostýme Červeného kríža v dojemnej póze fotografovať. — Tak sa zdá, že sú mužskí predsa len menej márnomyseľní ako povedzme niektoré ženské…
Mali si to podeliť na polročné turnusy až do konca vojny; škoda, že to nikomu neprišlo na um.
Hja, človeku prídu na um múdre veci, ale podivným spôsobom, vždy prineskoro.
Keby som si bola na začiatku vojny kúpila vagón ricínového oleja a tri debny aspirínu, bola by som dnes bohatá! Niet liekov a niet lekárov — žiaľbohu, len chorých a ranených je dosť!
Teraz je zas veľká bieda o Franck kávu — v celom veľkom meste jej niet; tak sa zdá, že nateraz s ňou robia ľudia obchody.
Keď je teraz akosi všetko dovolené. V New Yorku bol dobročinný bazár; najkrajšia herečka sveta Elsie Nicholl sa obliekla do uniformy francúzskeho vojaka, napchala si do vrecák a všade, kde sa len dalo niečo skryť, vecí a oznámila prekvapenému obecenstvu — že (prirodzená vec, za drahé peniaze!) sa u nej každý môže vycvičiť za — vreckového zlodeja… nepredávala bozky — ako ste hádam očakávali, ale šla oveľa ďalej…
V Kluži bolo súdne pojednávanie. Nejaký vojak spáchal zločin; prísni sudcovia mali rozhodovať o jeho osude. V sále bolo horúco — žalobca vravel dlhú, ťažkú reč a žiadal príkladný trest, trest smrti.
Obecenstvo počúvalo, ľutovalo obžalovaného. Tu naraz — čo sú to za nezvyčajné zvuky?! — bolo počuť hlasné chrápanie.
Obžalovaný vojak sa nestaral o nič, ale si pokojne odfukoval. A čo sa stalo?
Inokedy by ho boli buchnátom zobudili, že sa nespráva slušne voči súdu.
Dnes? Vstal jeho obhajca, pateticky naňho ukázal: — Nuž či by naozaj zlý človek mohol takto pokojne spať, keď sa rozhoduje o jeho živote a smrti?
A oslobodili ho.
Nuž nie je to podivný svet?!
Vo Viedni sa otvorili vojenské kuchyne a nával ľudu je ohromný. Dá sa tam dostať obed od dvanástej na poludnie až do siedmej večer. Takzvané guláškanóny, ktoré prevážali z miesta na miesto, už viac nestačili.
Vraví sa, že v živote človeka nie to rozhoduje, čo človek zažije, ale to, ako sa na vec díva. I Ľudovít XVI.[72] vo svojom denníku počas vypuknutia revolúcie písal, koľko kusov diviny zastrelil… a to mu história dodnes neodpustila a dala mu biľag sprostáka a lenivca. Musím povedať, že mu krivdia; veď teraz počnúc od diktátorov na potravinové články v Nemecku a u nás sa všetci ľudia len o dve otázky zaujímajú: kedy bude koniec vojny a - čo budeme jesť. Nuž ak Ľudovít XVI. písal o divine, teraz by mu to už ozaj mohli odpustiť. Vtipný francúzsky spisovateľ Alphonse Karr[73] vravel na celý svet: čím viac sa to mení, tým viac je to len to isté. Plus ca change, plus c’est la meme chose…
Nuž či nemal pravdu?!
[71] Podivný svet. Národnie Noviny, 47, 1916, č. 89, s. 3.
[72] Ľudovít XVI. (1754 — 1793) — neschopný panovník, podliehajúci vplyvu svojej manželky Márie Antoinetty. Počas Veľkej francúzskej revolúcie zosadený a popravený pod gilotínou.
[73] Karr, Alphonse (1808 — 1890) — francúzsky satirický spisovateľ
— prozaička a publicistka, autorka novoromanticky poňatých ľúbostných príbehov z vyšších vrstiev Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam