Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Pavol Tóth, Mária Kunecová, Silvia Harcsová, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Katarína Náglová, Christián Terkanič, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Katarína Sedliaková, Peter Plavec, Karol Šefranko. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 73 | čitateľov |
[109]Už pred rokom bolo povážlivé, ako sa tisnú ženy i do takých robôt, ktoré nezodpovedajú ani ich telesnej sústave, ani ich silám. Dnes je to ešte horšie, ešte viac žien ťažko pracuje, a otázka, ako to bude po vojne, musí trápiť každého seriózneho človeka.
Predtým sme mysleli, že ženy nebudú môcť zastať mužskú prácu ani kvalitatívne, ani kvantitatívne. Dnes to už nemožno povedať.
V porcelánovom priemysle stoja ženy pri peciach a pri teplote šesťdesiat a sedemdesiatstupňovej robia mužskú robotu. V hutách kúria ohromné kotly, v kovovom priemysle robia pri tokárskom stroji, vŕtacích strojoch a všetkých iných — jedna robotníčka obsluhuje i tri stroje naraz. Pri stavbách ich tiež všade vidieť: i pri nadzemných i podzemných; robia pre vojsko, robia pri strojoch na miešanie betónu, obsluhujú vyťahovacie stroje a narábajú s ťažkými železami. Robia práce, ktoré sú ženskej sústave priam škodlivé, a také, ktoré priemyselný zákon predtým jednoducho ženám zakazoval…
A všade sa usilujú a pretekajú v tom, aby dokázali, že môžu i mužskú robotu zdolať.
Kontrolu, či sa granáty zapália, robia vo fabrikách ženy, kladivom klopú po každom granáte, či je bezchybný.
A robia akordovú robotu, netušiac, že si tým život skrátia a zdravotne ťažko škodia. Nesčíselné ženy a dievčatá si takým spôsobom navždy zničia možnosť stať sa niekedy matkami zdravých detí. Úbohé ženy, len aby čím viac zarobili, prepínajú sa v robote; chlap už vie, už má skúsenosť, že si tým škodí — žena si tú skúsenosť ešte len žalostne nadobudne.
A čo bude po vojne? Státisíce mužov sa navrátia, a koľko ich bude, čo sa síce vrátia, ale telesne, duševne zlomení, neschopní viac takej roboty. Ženy budú vtedy prinútené i ďalej robiť v továrňach — a za oveľa menší plat, ako dávali mužom.
Človek musí mimovoľne obdivovať tie ženy, a tým viac, lebo keď sa taká robotníčka vráti do svojej domácnosti, čo ju očakáva? Len nové starosti, nová práca.
Ktorá je vydatá, má starosť o stravu, o deti — v dnešných časoch samo osebe dosť trápenia.
O koľko šťastnejší je aspoň v tomto náš ľud! Je pravda, že i gazdiná, keď je muž na vojne, má dosť starosti, ale tá starosť je prirodzená, zdravá, robí si pre seba a pre svojich, hoci ťažko. Veľkomestská robotníčka sa trasie o trochu petroleja; lebo pri čom robiť, keď ho spáli? Pritom vidí ľahký život a úžasný luxus bohatých…
Nie div, že najstrašnejšia hydra človečenstva, prostitúcia, zhltne toľko obetí!…
Veď je teraz život ťažký i pre majetné triedy — ako potom pre chudobu! Ale väčší ako vojna a jej hrôzy je ľudský egoizmus; to vidieť deň po deň. V Tirolsku museli vydať zákaz, aby gazdovia nedávali sviniam zbytočné mlieko, ale predali ho rodinám, ktoré majú deti a chorých; a ťažko, ťažko šlo urobiť zákaz platným. No, pravdaže, najprv kŕmnik a len potom cudzie deti…
Všetci mysliaci ľudia vedia a vidia, čo znamená najmä teraz udržať ľudský život, vychovať už narodené deti, a predsa sa mohlo stať, že úbohá mať chodila celý deň po Viedni s chorým dieťaťom v náručí a prosila vo všetkých nemocniciach, aby jej ho prijali. Kým sa jej to podvečer konečne podarilo, bolo dieťa už i mŕtve…
Ťažká je tá ženská práca, ťažká…
— prozaička a publicistka, autorka novoromanticky poňatých ľúbostných príbehov z vyšších vrstiev Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam