Zlatý fond > Diela > Rukoväť dejín slovenskej literatúry


E-mail (povinné):

Dobroslav Chrobák:
Rukoväť dejín slovenskej literatúry

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 11 čitateľov

Protireformácia

Prenikanie slovenčiny

Katolícka časť národa dlho zaostávala v literatúre za evanjelikmi. V chráme i v škole užívala latinčinu, takže jej náboženská spisba bola, okrem omrviniek, ľudu neprístupná. Evanjelici mali výhodu v dedictve Kralickej biblie, v živom to pojítku s literárnou tvorbou bratov za Moravou. Česká literatúra až do polovice 18. storočia bola pre nich úrodnou základňou, na ktorej pestovali svoje plody.

Reformácia získavala však stále viac pôdy. A to rovnako medzi ľudom, ako medzi zemanstvom. Nedala sa viac zdolať iba prenasledovaním. Proti bohatej už literatúre evanjelickej bolo treba zmobilizovať rovnocenné zbrane duchovné. Jezuiti už od roku 1554 — najmä zásluhou Petra Pázmánya — zosilňujú svoje pozície, zakladajú školy, knižnice a kníhtlačiarne, a roku 1635 univerzitu v Trnave. Literárnu činnosť v reči slovenskej začínajú vyvinovať len ku koncu storočia sedemnásteho. Zpočiatku píšu aj oni svoje apologetické a polemické spisy čistou bibličtinou. Ale čoskoro, nie súc viazaní tradíciou a úctou k reči Kralickej biblie, začínajú do nej miešať výrazy ľudové. Hlboký pokles tvorivej schopnosti českej po bitke belohorskej a zmenšená príťažlivosť úpadkovej literatúry českej (1621 — 1773) nemálo prispely k počiatkom tohoto odcudzenia. Popri tom bola tu iste aj dobrá snaha priblížiť sa takto ľudu. Apologetické spisy katolícke nedosiahly síce zväčša úrovne podobných kníh evanjelických, no jednako ruch bol i na tejto strane čulý a jeho podnecovatelia, vytvoriac neskôr pevne somknutý kruh, prispeli svojím spôsobom k osamostatneniu slovenčiny. Proces postupného slovenčenia katolíckej spisby trval vyše stopäťdesiat rokov (od r. 1625, resp. 1656, keď vyšiel Ostrihomský rituál, až po rok 1790, keď napísal Bernolák prvú slovenskú mluvnicu) a zúčastnili sa ho: Mikuláš Tamáši, Benignus Smrtník, Ján Abrahamffy, Ján Robík, Štefan Dubniczay, Alexander Máčaj, Hugolín Gavlovič a iní. Najvyspelejším zjavom z tejto skupiny je Hugolín Gavlovič, ktorý, odchýliac sa od náboženského polemizovania, napísal zaujímavú „Valaskú školu — Mravov stodolu“.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.