Zlatý fond > Diela > Z dejín literatúry 5


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
Z dejín literatúry 5

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Zuzana Rybárová, Vladimír Böhmer.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 79 čitateľov

Martin Kukučín: „Sviatočné dumy“

[38]

Martin Kukučín v skromnom žánrovom rúchu priniesol nám veľmi sympatické postavy a charakteristiky z ľudu. On píše z prírody, a to je dobrá škola. On nám prichádza ako umelec, nemajúci ešte pred dušou svojou kompozíciu diela, ktorým chce vyraziť ideu svoju alebo ukojiť túžbu po kráse, ale ako umelec, ktorý cvičí sa kresbami a navyká oko na prísne pozorovanie a ruku na istý ťah. Jeho oko je už verné a ruka istá. Dobrým, presným slohom vysloví to, čo chce, bez nepotrebných epitet a ornamentov. Nepreháňa, vie, čo chce, a to, čo chce, povie plno a umne. Myslím, že to veľká chvála. Nie je tak ľahko vysloviť sa prosto a pritom s vervou. On vyhýba sa prázdnym sadám, slabým miestam a pracuje pilnosťou, bez nejž nevyspeje žiaden poeta v naše časy.

V poslednej svojej práci „Sviatočné dumy“ neuspokojil sa už púhym štúdiom, ale siahol vyššie, on už komponuje a tvorí. Je to brilantná malá kompozícia, práca literárne zrelá a premyslená znamenite. A je v nej i srdce. To je asnáď prvá jeho práca, kde medzi zdánlivo suchými riadkami zabúchalo útle ľudské srdce. Rozhovor medzi Petrom Durinom a jeho ženou Katrenou, kde sa manželia vzájomne boja, že sa prežijú, patrí ku krajším miestam celej slovenskej literatúry. Autor, ktorý také dialógy vie písať, je už poetom, a k umeniu chýba mu len voľnejšia, širšia kompozícia, a ešte jedno: štúdium nielen povrchných zvláštností ľudských, nielen plastika a charakteristika, ale i zaobchádzanie s dušou a jej náruživosťami; ponorenie sa do srdca ľudského a znázornenie vnútorného človeka vnešnými prostriedkami. No to je vec času a dlhšieho skúmania. Ajhľa, pri zabitých miskách svadobných ukázal Kukučín, ako vie vhĺbiť sa do cítenia svojich figúr.

„Sviatočné dumy“ je miniatúra precizelovaná, vykryštalizovaná a úplne hotová. V žiadnej práci nemá Kukučín toľko poézie, a bez poézie zostáva práca možno dobrým štúdiom, ale nie umeleckým dielom. Znalosť slovenského ľudu je pre autora drahocennou osnovou; ona mu poskytuje bohatú žeň čo do figúr a charakterov, ona mu podáva i kolorit, i náladu. No to sú všetko len elementy, len články, z ktorých treba utvoriť celok vlastnou tvorivou činnosťou. Plným právom očakávame od talentovaného autora „Sviatočných dúm“ práce zaokrúhlené, kompozíciu a poéziu.[38] „Národnie noviny“ 1886, č. 109.

Vyšiel v sérii článkov „Kritické poznámky“ X. Vajanského poznámky sa vzťahujú na časopisecké uverejnenie „Sviatočných dúm“ (vyšli v „Slovenských pohľadoch“ 1886).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.